View Single Post
  #10  
Vechi 20.01.2014, 01:14:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai hai....
Mai usurel cu pianul pe scari.

Banuiesc ca in varianta ta moderna, daca scapa Sf. Impartasanie pe jos, nu-i mare bai sa vina cu mopul..

Preotul care administreaza Sf. Impartasanie are o constiinta.
Ca are mai mult sau mai putin discernamant in anumite situatii care nu sunt clar definite canonic, este partea a doua si cred ca e mai bine sa luam aminte la veghea sa decat sa-i judecam subiectivismul lui cu al nostru.


Oricum, atat timp cat locuiesti intr-un oras si nu esti prea comod, poti gasi o biserica care sa impartaseasca copii si fara sa existe prea multe obiectii mai mult sau mai putin formale.
Sigur, nu ar trebui sa judec dintr-o postare si un exemplu. Sunt eu excedata de anumite lucruri in portodoxia din zilele noastre in momentul de fata si ma defulez aici. ;-)

Dar am mai auzit si citit de preoti care nu vor sa impartaseasca copiii nici cub 3ani daca au mancat - deci nu de frica sa nu scuipe, ci pt ca nu au postit - , ceea ce mi s-a parut si continua sa mi se pare culmea absurditatii.

Si nu, nici in 'varianta mea' nu mi se pare de loc bine sa cada sf. Impartasanie pe jos. Se poate insa da foarte putin, si tine servetelul, etc. Nu cred (cum spunea si mama de mai sus) ca este mai mare pericol sa regurgiteze daca a baut lapte inainte, decat dupa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote