Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #52  
Vechi 31.05.2016, 14:02:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Cred ca doar bisericile mai nou construite au camera destinata spovedaniei. Foarte bine ca celelalte nu au, ele respecta intocmai tipicul ortodox.
Care e tipicul ortodox sa traga aia din spatele tau, voluntar sau nu cu urechea la ce te spovedesti?

Eu cred ca nu e asta, dar tu poti sa mai studiezi.

Citat:
Am constatat ca epitrahilul preotului, daca este asezat intr-o anumita pozitie, acoperind capul si incadrand urechile si obrajii iar nu fiind pus si pe spatele celui care se spovedeste, nu permite sa razbata ceva din ce se discuta in cadrul Sf. Spovedanii.
Cand m-am dus prima data sa ma spovedesc, Dumnezeu cred ca printre altele a vrut sa ma asigure ca nu am de ce sa ma rusinez sau sa ma tem ca altcineva ar fi putut auzi, fara voia lui, din ce aveam eu de spus. Ce credeti?!
Ai constatat asta tragand tu insuti cu urechea?
Esti sigura ca altii n-au urechi mai agere?
Garantezi ca functioneaza peste tot?

Pai uite daca esti asa de ingenioas(a), ai putea sa brevetezi "clopotul de spovedanie", in loc de o camera sa fii un fel de caciula uriasa sub care sa intre si preotul si credinciosul.

Ar putea sa fie cu o forma traditionala de potcap sau culion si uite asa imbinam traditia cu utillul, Doamne fereste sa fie o camera dedicata ca pacatuim mai grav decat fata de Sf. Calendar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote