View Single Post
  #4  
Vechi 01.11.2016, 11:58:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da,eu înțeleg că e nevoie să am si eu un "master",dar ce sa fac,dacă nu il am,mă las călăuzit de mirajele mele.
Daca admiti aceasta ipoteza inseamna ca esti cat se poate de lucid in... amagirea ta

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Însă faptul ca nu am eu așa ceva,asta nu infirmă ceea ce văd că există,sau nu există.
Vezi cu adevarat, sau e un... miraj?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cu cat afli mai multe cu atât ești mai îngrozit.
Ingrozit? De unde vine groaza si cine/ce te poate speria? Perspectiva vietii sau a mortii?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar eu aleg mai bine să ma bazez pe rațiunea asta a mea tulbure,decât pe o credință într-un sistem creat de oameni în scopul controlarii si manipulării.
Repet: ratiunea "tulbure" nu este un criteriu real de orientare. Ca atare, tot ce urmeaza dupa, este lipsit de... coerenta! E delicat sa vorbim noi despre sorgintea acestui asa-zis sistem. Nu te putem noi convinge daca vine de la oameni sau de la Dumnezeu. Deschiderea vine numai si numai dinspre tine! Totusi sa nu confundam lucrurile, dar nici sa nu mergem mecanic. Dumnezeu ingaduie si conspiratia, si controlul, si manipularea. Le ingaduie, nu le creaza! Daca esti in har, chiar de vezi, chiar de nu vezi, se ingrijeste Imparatul de tine si de toti lucratorii viei Sale. Daca nu esti "viticultor", probabil te supui altui "stapan" care te poate ingrozi prin mijloacele sale, fiindca iti prezinta o perspectiva ori prea frumoasa cand ea e cacialma, ori prea dramatica si fara iesire, cand de fapt solutii binecuvantate exista in orice!

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu vezi ca saracii oameni,mai ales ortodocșii nostri ,cat de depersonalizati sunt,par asa niste zombii.E un comportament medieval,mai ales la pelerinaje.Sau săracii multi sunt bolnavi sau au probleme și se aruncă în misticism sau izolare ,cand ar putea pur si simplu să le infrunte,să nu mai fuga de realitate.
Saracii despre care vorbesti, sunt feriti de "groaza". Perspectiva pe care ti-o infatiseaza stapanul caruia i te supui, este a unor zombi... Si totusi sa ne amintim "Fericirile" si vom fi... fericiti in nefericirea noastra. Probabil esti prea tanar sa constientizezi harul, desi cu siguranta l-ai intalnit de multe ori, dar l-ai luat ca pe ceva normal. Nu exista fiinta umana care sa nu fi avut parte in viata de "sfaturi la vreme", de "salvari miraculoase", de "voci ale constiintei". Toate vin prin har. Iar de n-ar veni, am fi iremediabil pierduti. Buni sau mai putin buni, o singura clipa daca Dumnezeu si-ar intoarce fata de la noi, n-ar mai exista nici timp, nici mila, nici har...

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asta a devenit biserica,si de fapt asta a fost mereu.
Biserica este ridicata din iubire pentru om, pe jertfa pe Cruce a Mantuitorului Hristos. Asta a fost, este si va fi in veacul veacului. Orice alta interpretare este o amagire.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O mână de oameni au hotarat pentru restul.Elita a controlat plebea,iar inițiați sau sfinți ,marea majoritate mai întâi au fost anatemizati sau asupriti de biserică,iar pe unii abia după moarte,văzând ca lumea îi venereaza ia luat în folosul ei.Numai că asta e marea problemă si azi.Majoritatea nu vor să fie treziți din acest film iluzoriu cu perfecțiunea bisericii,fiindcă ea de fapt musamalizeaza orice păcat al ei,si le evidențiază doar pe ale celor din "lume".
Pentru scenariile horror, probabil exista alte site-uri. Aici ne dorim mai multa prudenta in imaginatie!

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sau mai ales teologia bisericii,e cel mai naiv tratat academic sa zic asa,majoritatea o cenzură ,ca si la conunisti,sau oricr stat totalitar,doar ca să se potrivească cu sistemul.Învățăturile biserici crestine sunt cioplite,schilodite,imprumutate,sunt sărace,sunt fals multe.
Tu ai o scuza: esti tanar. Sa nu-ti dea Dumnezeu inteleptirea cu forta. Ia seama inainte de a vorbi, fara sa te documentezi. Nu vorbim de har, ca el vine sau nu vine si nu depinde de "cunoasterea Adevarului". Si Satana cunoaste Adevarul, dar nu se smereste. Daca ai citit sau nu Sfanta Scriptura, nu stiu. Totusi nu te hazarda in astfel de pareri, fiindca toti in jurul tau vad de departe gradul de ignoranta si superficialitate. Cand vei fi citit macar o mica parte din Filocalia, sau macar din sfintii ceva mai recenti (Sf Luca al Crimeii, Sf.Siluan Athonitul, Sf Serafim de Sarov, Sf Ioan Rusu), nu se poate sa nu deprinzi macar o particica mica din abecedarul credintei ortodoxe. Nu te inspaimanta (sau nu te ingrozi!!!), ca vei deveni si tu un zombi... Nu-i asa! Abia atunci vei simti ca tu nu-ti mai apartii cu adevarat si nu ti-ai apartinut niciodata. Altcineva are grija de tine sa nu-ti lipseasca absolut nimic.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
In fine,trebuie alt topic si alte subiecte pe tema asta.Însă mulți știți asta...
Ceea ce stim este ca Dumnezeu nu ne iubeste diferit. Noi alegem sa ne ascundem de dragostea Lui. Tu, nu intasmplator ti-ai ales acest user-name. Ia-l ca pe un semn si cauta-i si citeste-i viata si invataturile Sfantului Serafim de Sarov. Nu ai ce pierde, dar ai cu siguranta ce castiga!
Mantuire sa dea Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote