View Single Post
  #6  
Vechi 26.03.2021, 11:41:09
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Atunci te rog pune si tu clar titlul: Analiza sectarului din secta Noul Ierusalim.

Si din ce vad nu este un post de analiza este un post in care te aperi...

Asa ca mai degraba pui ce ti-am zis toti 3 Alin, eu si Igor.

Structurat si pe teme. Ca sa vedem ce invataturi ai primit pe fiecare subiect si cat de pe langa esti pe fiecare subiect.
Nu mi se pare normal să vrei să impui în titlu concluzia ta preconcepută. În orice analiză concluzia se trage la urmă. Abea după aia-i poți cere omului să-și schimbe titlul threadului.

V-ați erijat voi la putere, vorba lui Moroco: cei trei magi-crai de la apus, mari tembeologi, AlinB, gpalama si Igor_Pasuslik și v-ați constituit în marele sinod ecumenic al ”sfinților” părinți de pe forum?

Eu cred că titlul e corect ales și la locul potrivit. Moroco pare că ar crede în toate astea: Iudaism(Lege și prooroci)-Creștinism(Evanghelii)-Ortodoxie(Har)-Apocalipsă(Trâmbițe-Îngeri)-Cuvânt(al lui Dumnezeu).

Deci cred că a ales bine titlul threadului. De ce te deranjază? Ai interese prozelite? Vrei prin titlu să răspândești minciuna si necredința voastră ca adevăr? Dacă tu-l acuzi mereu și crezi că tu ai dreptate fă tu un thread cu titlul respectiv, cu sentința voastră infailibilă pusă ca titlu și adevăr mai înainte de analiza și de concluziile noastre.

Eu deocamdată îl cred pe el așa că am să-l apăr. El e mai credibil în ce afirmă bazându-se pe cercetare temeinică, pe dovezi palpabile, pe adevăruri, pe mulțimi de martori. Tu te bazezi pe o sentința foarte subțire dată din interes, fabricată la comanda lui Teoctist, un patriarh colaborationist cu regimul ateist și antihrist, sentință bazată pe investigația superficială a unor călugări subalterni, obedienți și slugarnici. Sfântul Sinod le-a făcut pe plac și au semnat toți ca primarul asemănându-se cu vechiul Sinedriu de acum 2000 de ani care a dat monstruoasa condamnare a Domnului pentru că e Fiul lui Dumnezeu și pentru că e regele lui Israel negând și ei toate cercetările, dovezile, martorii, probele, minunile, vindecările, învățătura, învierile.

N-am să fiu atât de fraier încât să ignor ca voi dovezile, realitatea, martorii. Mie nu mi-e frică decât de Dumnezeu ca să nu păcătuiesc și nu mă las pacălit de oricâți ”sfinți” , ”mari” duhovnici și patriarhi și papi infailibili, cu-ale lor coroane puse una peste alta vorba lui Eminescu, ai aduce, cu părerile lor inchizitoriale infailibile greșite și pline de obediență regimurilor dictatoriale sau pline de pofte și interese viclene de stăpânire făcând ei și subalternii lor tot ce e necesar pentru păstrarea puterii lor discreționare în dauna stăpânirii lui Dumnezeu, a Bisericii, credincioșilor și oamenilor.

Cât trăim suntem datori să credem, să ne supunem, să răbdăm și să apărăm Biserica și să spunem ceea ce credem că e bine, drept și Adevărat indiferent de consecințe și înaintea oricui.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.03.2021 at 12:10:43.
Reply With Quote