View Single Post
  #9  
Vechi 26.08.2016, 20:20:50
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 19.02.2011
Locažie: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Clerici și mireni, Prigoana



DATORIA MIRENILOR cānd ierarhii sunt dușmani ai lui Hristos: Strigćm “NEVREDNICILOR” și AFURISIM sinoadele tālhćrești!

Posted by aghionoros on august 8, 2016
http://sinodultalharesc.tk/datoria-m...le-talharesti/

Sfantul Teodor Studitul:

“Atunci cīnd Credinta e primejduitã, porunca Domnului este de a nu pãstra tãcere. Dacã e vorba de Credintã, nimeni nu are dreptul sã zicã: “Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un cīrmuitor? Nici acesta nu doreste sã aibã vreun amestec. Sau un sãrac care de-abia īsi cīstigã existenta? … Nu am nici cãdere, nici vreun interes īn chestiunea asta. Dacã voi veti tãcea si veti rãmīne nepãsãtori, atunci pietrele vor striga, iar tu rãmīi tãcut si dezinteresat?
Sinodul nu este aceasta: sa se īntruneascã simplu ierarhi si preoti, chiar dacã ar fi multi; ci sã se īntruneascã īn numele Domnului, spre pace si spre pãzirea canoanelor… si nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stãpīnirea de a īncãlca canoanele, fãrã numai sã le aplice si sã se alãture celor predanisite, si sã urmeze pe Sfintii Pãrinti cei dinaintea noastrã… Sf. Ioan Gurã de Aur a spus deschis cã dusmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci si cei aflati īn comuniune cu ei.
“Avem poruncã de la īnsusi Apostolul Pavel cã, atunci cīnd cineva īnvatã ori ne sileste sã facem orice alt lucru decīt am primit si decīt este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice si locale, acela urmeazã a fi osīndit, ca nefãcīnd parte din clerul sfintit. Nici un sfīnt nu a īncãlcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfīnt, dacã ar fi cãlcat-o.
Si chiar dacã am fi pãcãtosi īn multe, totusi suntem ortodocsi si mãdulare ale Bisericii Universale, īndepãrtīndu-ne de orice erezie si urmīnd oricãrui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotãrīrilor pe care le-au luat si le-au propovãduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desãvīrsit, ci pe jumãtate, cel care crede cã are dreapta credintã, dar nu se alãturã dumnezeiestilor Canoane. (Migne, PG Epistola II.81)
Reply With Quote