View Single Post
  #45  
Vechi 07.10.2017, 14:19:39
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

"De Mirozina am aflat de la un om mare de pe facebook, Gabi, pe numele lui. M-a rugat să îl ajut cu un share la postarea în care povestește despre copiii Mirozinei, poate se vor găsi oameni să o ajute pe ea și pe familia ei.
Am vrut să facem mai multe, așa că am vorbit cu femeia cunoscută de Gabi în tren și am întrebat-o cam care este viața ei și unde duce aceasta.

Mirozina are 2 copii, Adelina, de 5 ani și 11 luni, și Mihăiță, de 2 ani și 7 luni. Fetița a fost victima unui accident în 2013. S-a produs un scurt circuit în casă și televizorul a explodat. Acidul ieșit din aparat a distrus pielea și plămânii fetiței, pe care a salvat-o mama din flăcări. Casa a ars cu totul, iar ei au fost nevoiți să-și construiască de la 0 o altă căsuță. Momentan locuiesc într-o singură cameră, asta e tot ce au putut să ridice până acum. Adelina a fost imediat dusă la spital, iar șansele de supraviețuire au fost de 10%. A reușit să iasă învingătoare și de atunci merge periodic la tratamente, având amputate degetele de la mâna stângă. E nevoie de foarte mulți bani pentru recuperare și aici, în țară, aceasta este greoaie.

Mihăiță, pe de altă parte, s-a născut cu cu o boală de inimă, Tetralogie Fallot cu aplazie de valvă pulmonară. A făcut deja o operație și la anul are încă una programată.

Pe lângă toate acestea, soțul a fost diagnosticat recent cu tumoră la glanda parotidă și i se efectuează un tratament cu citostatice la spitalul Colentina. Doarme pe șantier, acolo unde mai lucrează din când în când, dar se simte rău și nu-și permite să țină regim. Banii sunt puțini și nici nu are unde să gătească. Mirozina vine cu trenul din Brăila în fiecare săptămână, însoțită de cei doi copii, să-și vadă soțul și să-i țină puțin de cald. Povestea pare ruptă dintr-un film, dar e un adevăr gol și rece al unor oameni care luptă în fiecare zi cu boala și cu neputința.

Tot ce pot să vă rog e să donați, oricât puteți, oricât aveți, pentru Mirozina și familia ei. Orice ajutor e binevenit. Haideți să fim oameni și să ne uităm mai des la durerea celuilalt. Femeia mi-a povestit toate astea cu un calm extraordinar, fără să se plângă măcar o dată. Copiii, veseli, se auzeau prin telefon jucându-se. Eu plângeam la celălalt capăt al firului și-ncercam să înțeleg de ce e viața atât de nedreaptă. N-o să găsesc răspunsul la întrebarea asta niciodată, sunt singură."
RO55RNCB0050117988260001 | Mirozina Grosu (BCR)

Imagine cu cei doi copii: https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote