View Single Post
  #7  
Vechi 02.02.2021, 15:55:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Iata marturia Episcopului Vicar Irineu Pop facuta publica.

Articolul publicat de I.P.S. Irineu Pop Bistrițeanul în ziarul "Evenimentul Zilei"(18 ianuarie 1993), înainte de Sinod

"Fenomenul de la Pucioasa nu este o erezie"
Sfântul Apostol Pavel a spus: "Dacă e Duhul lui Dumnezeu, să nu-l stingeți!" Eu studiez fenomenul de la Pucioasa de opt ani și nu-l pot considera o erezie . Dacă Dumnezeu suflă acolo Duhul Său, eu nu-I pot spune Domnului: Taci! M-aș bucura dacă membrii Sfântului Sinod ar cerceta acest fenomen cum l-am cercetat eu, cu prudență, cu discernământ și cu râvnă sinceră de a descoperi adevărul adevărat. Sunt viziuni și viziuni . Vedenii și proorociri au fost și vor fi întotdeaunaa, până La capătul istoriei în mijlocul căreia lucrează Duhul Sfânt, care suflă unde vrea, cum spune Sfânta Evanghelie.
Prin mesajul de la Pucioasa suntem învățați să trăim la nivelul exigenței evanghelice, să consonăm întru totul cu adevărul credinței revelate. Noul Ierusalim nu este un pericol nici pentru biserică, așa cum am constatat eu până acum nici pentru neamul românesc, care e atât de frumos glorificat în mesaje. Din contră, dacă fenomenul e adevărat atunci va fi o sursă de reîmprospătare pentru Biserica Străbună și de înnoire pentru neamul nostru care e numit ales și binecuvântat de Dumnezeu.
Nu știu de ce episcopul Vasile Târgovișteanul vrea să tremine odată cu Pucioasa, să-i sporească gravitatea și să ațâțe autoritățile civile!
Erezie înseamnă răstălmăcirea unui adevăr dogmatic. Or la Pucioasa nici o dogmă n-a fost știrbită , nici un canon n-a fost lezat, sau încălcat. Că există acolo avertismente și mesaje din altă lume, persoane prin care se comunică ele, aceasta e cu totul altceva. Dar nu e vorba de erezie . Nu se poate dovedi că sunt abateri de pe linia doctrinară a Bisericii Răsăritului . În biserica noastră au fost, într-adevăr, multe erezii și de aceea toți sunt prudenți. Noi avem o rânduială canonică. Se tem să nu ne rătăcim, din grija prea mare pentru unitatea canonică și dogmatică a Bisericii ortodoxe. Dar nu în două-trei zile, califici un fenomen ca fiind sectar. Asta cere timp și bună-credință. Toți iau în considerare ponegrelile care mi s-au adus dar nu mă cred pe mine, care sunt arhiereu. Cercetez fenomenul de opt ani cu toată grija. Sunt teolog scrupulos în cercetare și nu pot să calific fenomenul ca venind "de la cel rău" .
Rămân pe poziție, indiferent care va fi hotărîrea Sfântului Sinod, întrucât conștiința mea nu-mi spune că trebuie să mă lepăd și nu sunt convins că sunt înșelat, chiar dacă privesc fenomenul cu prudență și cu frică sfântă, până când se va face cunoscut într-un chip văzut de toată lumea, ca o manifestare cu putere dumnezeiască . Dacă se vor lua măsuri împotriva mea, voi primi totul cu bucurie, chiar și sancțiunea extremă a caterisirii (excomunicării,n.n.) . Mă voi retrage împăcat într-un loc de meditație, mă voi ruga și voi aștepta ca toți, inclusiv eu, să vedem adevărata lucrare a lui Dumnezeu. Nu voi cârti, nu voi critica pe nimeni, îi înțeleg pe cei ce nu înțeleg. N-am pretenția să creadă cum cred eu, ei n-au văzut ce am văzut eu de opt ani de zile!
Dar cum să iei niște măsuri dacă fenomenul n-a fost temeinic studiat și analizat, iar eu n-am fost ascultat? Majoritatea și-au format o opinie pe baza a ceea ce a apărut până acum în presă despre Pucioasa. Interesul lor a fost ca eu să mă lepăd de Pucioasa, să spun: am fost înșelat și nu să vadă cu adevărat ce este la Pucioasa. Trebuie să se ia în considerare ce cred eu și nu să mă considere naiv, nici știrbit la judecată, să se întrebe măcar: ce e cu omul acesta care crede în ceea ce se întâmplă la Pucioasa și nu cedează? Poate n-o fi el chiar atât de lipsit de minte!
S-a dorit din răsputeri să mă lepăd de Pucioasa. Dar de dragul tronului de la Cluj, sau al altor funcții, prefer să îndur rușinea: dacă se dovedește că fenomenul de la Pucioasa e o erezie, mă pocăiesc! Hristos a venit în lume pentru păcătoșii care se căiesc pentru fărădelegile lor. Dacă aș renunța acum, n-ar fi pentru că așa aș simți, ci aș face-o din lașitate, ca să astup gurile rele, să scap de acuzații și să mă mențin în tronul de la Cluj. Nu o fac, ca să nu fiu un Iudă și un trădător. Dacă Dumnezeu e cu adevărat acolo, la Pucioasa, atunci m-aș dovedi un om care sfidează Duhul Sfânt. Dar Sfântul Apostol Pavel a spus: "Duhul să nu-l stingeți, proorociile să nu le disprețuiți!" Prefer să fiu denigrat, acum, ca Dumnezeu să ne ajute să vedem în timp, ce este cu adevărat acolo, la Pucioasa!

Aceasta marturie este vrednica de CREDINTA, deoarece am participat la liturghiile si prediciile din Catedrala si era plin de Har si de Duh Sfant la acea vreme ca si Episcopul Teofil Hrineanu la glasul caruia se deschideau cerurile si se cobora Duhul Sfant in Catedrala umplandu-se de miros Duhovnicesc.

L-am crezut si cand il ascultam la liturghie in anii 90 si il cred si in ceea ce a marturisit public chiar daca a fost silit sa retracteze.

(În ediția din anul 2006 a cărții "Cuvântul lui Dumnezeu", din capitolul "Mărturisirile creștinilor, la 25 martie 1995" lipsește ceva important ce apăruse în ediția precedentă, cea din 1995. Este vorba de textul intitulat "Articolul publicat de P.S. Irineu Bistrițeanul în ziarul "Evenimentul Zilei" " (18 ianuarie 1993), înainte de Sinod. )
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.08.2022 at 16:57:27.
Reply With Quote