View Single Post
  #15  
Vechi 22.03.2010, 14:02:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Pe lângă rugăciuni și milostenii eu cred că îi putem ajuta prin strădania noastră de a duce o viață cât mai curată și plăcută lui Dumnezeu.
De asemenea pocăința și spovedania rudelor apropiate ale celui răposat cred că îl pot ajuta mult la judecată. Mai ales că sunt unele păcate de care sunt răspunzători toți cei din familie.
Din ceea ce ai postat se vede ca este un mare amestec in parerea ta despre morti isvorit din necunoasterea temeinica . Nici nu stiu in cazul acesta (al tau) ce ar fi mai bine , sa indreptam cunostintele sau sa ignoram prin indiferenta atitudinea si cunostiintele gresite dar noi pe fata sa spunem chipurile ca nu judecam pe nimeni si o lasam asa . O asemenea atitudine nu ar fi de folos nimanui dar in primul rind tie care ai persista in greseli sau in necunoastere . Chiar daca ma vei sudui eu propun sa indreptam lucrurile :
- rugaciunile noastre catre D.zeu pt. iertarea si usurarea celui adormit da, poate ajuta pe acesta.
- milosteniile facute depind de sensul in care le facem : atunci cind noi spunem ca este pt.iertarea adormitului robului lui D.zeu...numele....iar cel care primeste spune o scurta rugaciune de iertare (de ex. : D.zeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu dreptii) milostenia si-a atins scopul. Lipsa oricarei parti (cum de obicei se intimpla si cind se lasa cu multumiri si nu cu rugaciuni) anuleaza efectul milosteniei . Milostenia savirsita in orice alt ritual este fara efect. Nu orice dare de obiecte are si caracterul de milostenie.
- a duce noi o viata cit mai curata si bineplacuta lui D.zeu este benefica doar pt. noi si urmasii nostrii . Pt. el, rapostatul, a avut importanta viata lui si a celor de dinaintea lui si nu a celor din urma.
- de asemenea , pocainta si spovedania noastra si a rudelor are efect in primul rind asupra noastra si a urmasilor nostrii , pe el nu-l mai ajuta cu nimic . Spovedaniile dese si viata cit mai pocaita a raposatului ii este de mare folos dupa moarte , dar nu a noastra.
- cel adormit deja a fost judecat la 40 de zile de la adormire dupa care i s-a stabilit locul in rai sau iad pina la a doua judecata , cea a lui D.zeu , numita si de obste , care va fi la sfirsitul lumii.
Rostul parastaselor , a soroacelor adica a datelor la care se fac, sunt strict legate de (calatoria) petrecerea timpul de catre suflet pina ajunge la locul lui de odihna sau de munca . Va recomand sa cumparati o filada (o carturie) despre inmormintare si parastase si astfel va veti pune la punct cu acest subiect . Folosul cel mai mare este nu atit pt. dvs. ca veti fi informata cit a celor adormiti care vor putea beneficia cu adevarat de inima dvs. buna si grija pe care le-o purtati.
Reply With Quote