View Single Post
  #15  
Vechi 16.05.2012, 12:02:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În schimb, dacă mișcarea ecumenică va consolida comuniunea, solidaritatea, iubirea autentică și necondiționată dintre creștinii aparținând diverselor confesiuni, atunci ar putea fi considerată ca autentic creștină, ca o reparație istorică, pentru că noi, oamenii, suntem cei care am dezbinat Biserica în 3 confesiuni și acestea subîmpărțite în...
Tot ieri am deschis si eu un topic in care este vorba chiar de aceste probleme, adica de invatatura ortodoxa in aceasta privinta. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14964
Aceasta analiza si hotarare a sinodului unei BO spune ca teoria ramificatiilor care sta la baza conceptiilor ecumeniste este o erezie eclesiologica (adica afecteaza rolul Bisericii).
Citez: "Comisia Teologica a Patriarhiei Georgiei considera inacceptabile invataturile eretice:
- Valabilitatea Sfintelor Taine si în afara granitelor canonice ale Bisericii lui Hristos celei adevărate.
- Asa zisa "Teorie a ramificatiilor".
Detinătoarea harului este exclusiv una, sfîntă, sobornicească si apostolească Biserică Ortodoxă. Amin."

Ecumenismul doar in forma sa extrema spune sa se contopeasca toate invataturile. In forma normala, acceptata de majoritatea celor ce isi insusesc aceste conceptii, spune ca poti sa nu renunti la adevarul invataturilor, dar sa le accepti si pe ale celorlalti. Adica sa spui ca adevarul este la fel ca neadevarul, ori ca adevarul nu are mare importanta. Asta e doar o forma mai pe ocolite sa accepte cineva toate ereziile care exista in alte culte, pierzand el insusi drepta credinta.
Asadar conceptiile ecumeniste spun ca ortodocsii sa creada ca nu e doar o singura Biserica, ci mai multe sau e una mare de tot care ii cuprinde pe toti, doar sa aiba Sola Fide, adica sa devina protestanti. Nu are nicio importanta daca unii ar crede in Iisus dar nu sunt in BO pentru ca nu au har. Cei din afara Bisericii sunt la fel ca toti oamenii dinaintea pogorarii harului la Cincizecime. Dar eu ti-am mai spus acestea, din pacate nu le iei in considerare.
Reply With Quote