View Single Post
  #19  
Vechi 20.01.2014, 18:31:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani - multumesc mult pentru explicatii. Cam asa gandesc si eu.
Primele doua fraze insa nu le-am inteles.

@Adam - iti raspund la intrebari

Incep cu finalul: am un preot la biserica noastra aici si am discutat cu el putin aceste aspecte. El este mai bland si nu pune accent pe anumite probleme asa ca unii de acest forum. Ex. postul, sau femeia in anumite zile ale lunii.

Nu am facut afirmatii false. Nu eu. Eu am preluat de pe acest forum si nu numai.
La primele doua intrebari nu am raspuns de nici un fel. Nu am discutat cu preotul semnificatia postului, ci alte aspecte.

De-a lungul timpului am citit pe axest forum o gramada de pareri referitoare la post si le-am cumulat in aceasta postare.
Deci:
Multi asa spun, ca postim pentru ca trebuie sa renuntam la ceva pentru Dumnezeu (asta eu numesc autobiciuire - o suferinta pe care ne-o facem pentru Dumnezeu). Si atunci fie renuntam la alimente de dulce, fie renuntam la anumite lucruri care ne plac (ex. ciocolata).
Altii spun ca produsele alimentare te ingreuiaza, ca nu te poti ruga (bine) daca mananci lapte, oua, sau carne. Cu asta nu sunt acord/lamurita.
Altii spun ca trebuie sa reducem cantitatile de alimente, chiar si la cele de post.

Inca o data - asa am gasit pe acest forum, nu este de la mine. Nu-mi da mereu mie vina. Daca ar scrie cineva (un preot, teolog de vreun fel) ceva clar, atunci am avea toti varianta corecta.

@Ovidiu si Dragos - preotul nostru a raspuns in mai multe randuri la intrebarea parintilor legata de postul copiilor.
A spus sa nu faca experimente cu copiii, sa nu-i puna la post pentru ca este periculos, pot fi dezechilibrati.

Voi ati putea sa va asumati riscul de a tine bebelusi fara mancare de tot, sau sa-i hraniti numai cu ceai?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.01.2014 at 18:35:28.
Reply With Quote