View Single Post
  #15  
Vechi 02.01.2017, 21:12:57
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am dat publicității toate documentele oficiale despre Sfantul Sinod , punct cu punct , etapă cu etapă, le-am repetat de mi-e silă mie de câte ori , dar sunt voci care n'au întelegere si nici nu citesc măcar titlul acestor documente oficiale , de conținut nici nu mai încape vorbă.
Văd că gen Antonia s'a alaturat si domnul gpalama care par atât de nevinovați încât imi bine sa plâng :)
Măi oameni "normali si buni " citiți documentele pagină cu pagină si apoi vorbiți, dar vad ca un marea nesimțire a voastră habar n-aveți de ce vorbiți, ci sunteți ghidati de niste articole , surse de pe net potrivnice acestui Sfânt Sinod.
De ce nu citiți document cu document si apoi vorbiți?
Dacă este nevoie voi republica de 1000 de ori aceste documente , dar pentru voi , Antonia si mai nou gpalama văd ca nu va este de folos , ci sursa voastră este siteul X sau Y ale acelorasi rătăciți patologici .
Si atunci . . .?
Am timp suficient s-o iau de la cap publicând non stop documentele oficiale :)
Pace vouă celor ce va hrăniți din dezbinare !
esti bine intentionat CRISTI si iti multumim pt asta,dar trebuie sa vedem ce zic si alti teologi ,mai ales ce zic SFINTII ,CARE SUNT PRIETENII LUI DUMNEZEU .SF.KUSKA AL OSESSEI A ZIS CA VA FI UN SINOD NUMIT SFINT,DAR CARE NU VA FI AL OPTULEA ci o adunare de necredinciosi,iar SF.IUSTIN POPVICI ZICE CA VA FI UN SINOD NEOPAPIST,si asa a fost pt ca el nu a respectat regulile sinoadelor anterioare .Chiar si ips.LONGHIN spune ca ar fi trebuit sa participe toti episcopii si un episcop sa aiba inca 4 persoane lg.el ,preot,diacon ,mirean ,monah.Asa a fost inainte.Acuma ei au iscalit o minoritate din totalul ortodocsilor existenti ,si vor daca noi ,unii romani sa avem pareri ca si cei 33 episcopi care nu au iscalit si ca si cei din cele 4 tari neparticipante ,onor patriarhia vrea sa ne indrepteze pe clerici ,monahi ,preoti si mireni care nu suntem de acord cu hotaririle sinodului.De ceasta?Dumnezeu ne-a lasat cu libertatea constiintei pentru care vom raspunde la judecata de apoi ,caci noi nu vom da seama de greselile ierarhior ci de pacatele noastre.Nici diavolul nu s-a atins de constiinta lui IOV,dar patriarhia crea sa faca asta,adica asta ar insemna ca ei sunt mai abitir decit diavolul!!caci ce altceva as putea sa cred?Poporul drept credincios roman ortodox este antiecumenism ,din cite am citit reactiile de-a lungul acestor ani ,ca si marii nostrii duhovnici..asa ca nu o sa mearga cu asazisa indreptarept.ca ar trebui sa indrepte milioane de oameni ,care nu vor fi de acord cu ecumenismul declarat oficial prin sinodul de la Creta.
__________________
Reply With Quote