View Single Post
  #22  
Vechi 04.10.2021, 17:52:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Frumoase citate, frumoase si bune doar ca nu le crede si nu le urmeaza nici unul din voi.
De unde știi matale ce credem sau facem noi, dă-ne pace.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Unul apara noii farisei si ipocriti ai lumii sustinand ca nu sunt farisei ci sfinti ai bisericii ortodoxe
De unde ai dedus că apăr noii farisei și ipocriți, am scos în evidență că mereu va fi un șir de arhierei până la Parusie, indiferent cum le spunem, că e Preafericit, Preasfințit, astea sunt mai mult atribute de politețe și limbaj specific protocolar în scrisorile, cererile depuse către episcop, plus se subliniează ierarhia la slujire când sunt preoți și episcopi care slujesc împreună.
În cererile către mitropolie/patriarhie doar nu poți să-i spui dragă Daniel, sau dragă Teofan vă rog să-mi aprobați...

Indiferent cât de antipatic îi e cuiva un arhiereu, mereu pe scaunul episcopului va sta cineva și acum și peste 50 de ani și peste 100..

În epistola Apostolului Pavel către evrei apare o mică descriere a arhiereilor, care cred că se regăsește ca note de subsol la statutul episcopului și la canoanele de la Sinoade Ecumenice și Locale care prevăd cele despre episcopi

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5
1. Căci orice arhiereu, fiind luat dintre oameni, este pus pentru oameni, spre cele către Dumnezeu, ca să aducă daruri și jertfe pentru păcate;
2. El poate să fie îngăduitor cu cei neștiutori și rătăciți, de vreme ce și el este cuprins de slăbiciune.
3. Din această pricină dator este, precum pentru popor, așa și pentru sine să jertfească pentru păcate.
4. Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Celalalt ne arata cuvintele Mantuitorului si ne spune ca aia ar trebui sa ascultam si sa facem intocmai caci chiar Petru si Pavel ne marturisesc ca nu in numele lor au facut minuni ci in numele lui Iisus si ca nu in numele lui Pavel i-a nascut si ca nu Pavel s-a rastignit pentru ei ci Domnul Iisus, ca nu in numele lor i-a botezat ci in numele sfintei Treimi si ca Pavel n-a botezat pe nimeni ca sa nu zica cineva ca face dezbinare.
Păi nu în numele lui Pavel a făcut a spus clar și eu am subliniat că i-a născut prin Evanghelie în Iisus, deci e clar le-a adus Evanghelia, le-a explicat-o, le-a dat îndemnuri organizatorice, a mediat conflicte chiar dacă n-a botezat.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 4
15. Căci de ați avea zeci de mii de învățători în Hristos, totuși nu aveți mulți părinți. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.
16. Deci, vă rog, să-mi fiți mie următori, precum și eu lui Hristos.

Dar în versetele acestea despre altceva era vorba, era răspuns la o primă întrebare a colegului că de ce se folosește Părinte și implicit formularea Fiule (Timotei) în Biserică.

Și mai era vorba că e diferență învățător-Părinte duhovnicesc, părintele te formează prin ascultare, îndemnuri, povețe, epistole, sfaturi, învățătorul poate fi și unul mincinos la aceștia se referea Hristos, în Biblie se vorbește și despre învățători mincinoși încă din timpul apostolilor:

A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru
Cap. 2
1. Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;

Există chiar și apostoli mincinoși de care vorbește Apostolul Pavel

Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel Capitolul 11

13.Pentru că unii ca aceștia sunt apostoli mincinoși, lucrători vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos.

Deci Apostolul Pavel deși folosește despre sine titulatura de apostol și învățător, totuși face diferența între Părinte și învățători (la grămadă) un părinte(duhovnicesc) te naște prin Evanghelie întru Iisus Hristos.

Titulatura de propovăduitor, învățător și apostol se folosește în Biblie și alăturată de oameni falși, mincinoși, înșelători, pe când cea de Părinte nu, apare pe undeva formularea Părinți mincinoși în epistolele Pauline sau Faptele Apostolilor ?
Nu!
Deci apostolii,propovăduitorii,proorocii, învățătorii pot fi mincinoși conform celor lăsate de Apostolul Pavel în Epistole, Părinte (duhovnicesc) nu, fiindcă îi formează pe alții în lumina Scripturii care-l vestește pe Iisus, nu în numele lui
.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Vad doar oameni care oricat ortodox vorbesc, tot la lume muncesc si aici pe pamant isi strang comori sau crezandu-se unii mai intelepti nu-si strang aiaici nicio comoara dar nici in Cer fiind pusi numa pe cerseala stand la miloaga.
Ai confundat personajele, pe alt thread se cereau donații, de către alt user.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.10.2021 at 18:06:53.