View Single Post
  #14  
Vechi 27.11.2021, 13:42:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de solidar Vezi mesajul
Situatia e grava la nivel global, eu nu sunt impotriva restrictiilor de a merge la mall, cinema, evenimente, locuri aglomerate, de a pastra distanta fizica sau de a purta masca. Dar nu sunt de acord cu vaccinarea obligatorie si ingradirea dreptului de a munci fara vaccin (aceste vaccinuri de azi impotriva Covid-19, nu in general).
Și ce o să facem, ajungem boschetari dacă mai ține pandemia asta mai mult de luna mai anul viitor ?

Deja nu mai poți lucra în niciun magazin de bricolaj mare fără înțepătură, în niciun magazin de articole sportive mare gen (Decathlon), în niciun Mall, până și la magazinul nemțesc D. M(Drgerie Markt) care vinde și produse medicale (și n-am înțeles de ce) îți cere certificat verde, în nicio clădire departamentală mare gen Guvern, Parlament, sediu ANAF.

O să tot comanzi acasă și o să plătești curierul (adică să mărești prețul), dar dacă-ți trebuie ceva pe care să-l vezi la fața locului că poate nu se potrivește sau nu mai e pe stoc ce-ți trebuie ?

Abia mai intri într-o frizerie, după ce se bagă restricție o să ne tundem zero ca mongolii sau chemăm un frizer acasă (pe câți bani) ?

Înțeleg că unii care se vaccinează să meargă la Untold, Neversea, Saga Festival, Electric Castle, sau ca să stea la cafele în Mall, sau să meargă la pițiponceală la împachetări cu nămol, sunt niște idioți, care poate atrag mânia lui Dumnezeu prin traiul lor dezmățat și iau chiar de acolo virusul.

Dar mai sunt și unii de care depind familii, copii, bătrâni neputincioși, aceia nu se pot expune nici în fața bolii, nici în fața pauperizării, nemuncii, boschetarizării.

Eu mai am o speranță că până-n 2023 se termină, dar nu știu dacă e așa.

Citat:
În prealabil postat de solidar Vezi mesajul
Statul nu e transparent cu noi, presa, cu exceptia unor emisiuni pe Romania TV, nu e nici ea interesata sa prezinte obiectiv situatia. O tine cu aceeasi retorica dictata la nivel de stat.
Eu te respect că tu ai o intenție bună să aduci în lumină niște lucruri.

Dar te rog fă ce poți să reziști și dincolo de 2022, 2023, și să contiunui pe baricade, până la urmă oamenii care au rezistat până în 16 Decembrie 1989, au putut dărâma un regim, nu cei care s-au expus înainte de vreme, o rezistență pasivă e în fiecare om cu conștiință trează.


Citat:
În prealabil postat de solidar Vezi mesajul
singurele arme raman distantarea fizica, masca, cum se intampla in unele tari din Asia, care au mai trecut si prin alte epidemii. Dar nu poti constrange si obliga oamenii sa isi faca un vaccin cum se incearca in alte state care nici nu ajuta in reducerea transmiterii.
Te felicit că ești inteligent și te ferești.

Mai sunt și niște probiotice și niște imunomodulatoare(nu dau nume) care ajută să reziste stomacul la atac și să crească imunitatea (în caz de ceva contact cu boala să fii în punctul maxim de imunitate posibil și șocul să fie mic).

Dar trebuie să ai finanțe pt ca să le iei și cunoștințe de farmacist sau medic practician să știi cât să iei / per masă-kilogram, la câte ore, înainte sau după masă și să nu ajungi nici în situația de intoxicație, nici în cea de doze placebo.
De exemplu vitamina D poate crea calculi renali, deci trebuie multă hidratare dacă se ia.

Deci aici e un joc foarte fin pe sârmă, unii care iau pot să fie prea siguri pe ei și să se ardă pentru că iau prea puțin, alții să ia ce nu trebuie și să-și strice organismul sau să stea fără să apeleze la medici până e prea târziu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.11.2021 at 13:48:38.
Reply With Quote