View Single Post
  #90  
Vechi 18.01.2011, 19:25:27
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

[quote=mariamargareta;325169]
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul

Prin diavol intelegem raul , da.. si atunci sa vedem ce este raul...

Atunci sa dam o definitie "raului"...
[...]

"Raul nici nu era, nici nu va fi ceva ce subzista prin firea proprie. Caci nu are in nici un fel fiinta, sau fire, sau ipostas, sau putere, sau lucrare in cele ce sunt...
[...]
quote]

Așadar:
1. diavolul este răul;
2. răul nu era, nu este și nu va fi; nu are nici fire, nici ființă, nici putere, nici lucrare;
3. deci... diavolul nu există! El nu are nici fire, nici ipostas, nici putere nici lucrare, ci e complet inofensiv.

Și așa am dat peste tactica diavolului acum, la sfârșit de timp: el nu se mai străduie să-i îngrozească pe oameni, ci să-i convingă matematic că nu există.

Asta ai inteles tu din ce a spus Maxim Marturisitorul?
dar de ce nu ai pus ca citat ce a spus si fericitul Dionisie?

" Raul din draci sta in acestea, zice fericitul Dionisie: in mania fara judecata, in poftirea fara minte, in inchipuirea pripita. Iar lipsa de judecata, lipsa de minte si pripirea la fiintele rationale sunt scaderi ale ratiunii, ale mintii si ale chibzuirii. Scaderile insa vin dupa aptitudini. Asadar a fost odata cand era in ei ratiune, minte si chibzuiala cuviincioasa. Iar daca-i asa, nici dracii nu sunt prin fire rai, ci prin reaua intrebuintare a puterilor firesti s-au facut rai."

Atata timp cat raul este si el (satana) este...

insa cum ajungem noi sa slujim Satanei?
pai ne spune Maxim Marturisitorul:

spune Maxim ca devenim slujitori ai diavolului in urmatorul caz:

"Nu ne-am facut noi mai rai decat iudeii,noi cei ce purtam azi numele lui Hristos?Nimenea sa nu se razvrateasca auzind adevarul, fiindca si aceia, nelegiuiti fiind, ziceau:<Noi avem un singur Tata, pe Dumnezeu>(Ioan VIII,41). Dar au auzit de la Mantuitorul:<Voi sunteti din tatal vostru diavolul si poftele tatalui vostru diavolul vreti sa le faceti>(Ioan VIII,44).
33.Cum deci, fiind si noi calcatori ai poruncilor Lui, nu vom auzi de la El aceleasi cuvinte? Caci si Apostolul pe cei purtati de Duhul i-a numit fii ai lui Dumnezeu:<Cati sunt, zice,purtati de Duhul, acestia sunt fii ai lui Dumnezeu>(Rom. VII,8). Dar cum putem sa auzim noi, cei purtati de moarte, ca suntem fii ai lui Dumnezeu?<Caci cugetul trupului este moarte>(Rom.VIII,8). Cum putem, asadar, sa auzim ca suntem fii ai lui Dumnezeu, si nu mai degraba ai celui potrivnic? <Caci cel nascut din Duh, duh este>(Ioan III,6). Noi insa ne-am facut trupuri ce poftesc impotriva Duhului si de aceea cu dreptate auzim de la El: <Nu va ramanea Duhul Meu in oamenii acestia, deoarece sunt numai trupuri>(Facere VI,3)"

Last edited by bob2909; 18.01.2011 at 19:37:34.
Reply With Quote