Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #27  
Vechi 04.04.2009, 17:43:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi place cum pune problema CristinaTeodora; doar suntem un forum si discutam despre lucrurile, care nu ni se par in ordine si la care cautam raspuns, sau pe care dorim sa le verificam.
Daca ne-am face obicei din a analiza situatiile, fara sa judecam persoanele ar fi mult mai bine si am putea discuta in mod obiectiv despre asemenea situatii, ca cea adusa in vizor de Cristina Teodora.
Sa recunoastem ca exista pe lume oameni, care fac numai ce ii taie pe ei capul si care sunt in stare de orice numai pentru a-si impune punctul de vedere; nici un argument nu i-ar retine de la a-si face voia. Cunosc si eu asemenea oameni, si asta nu ma impiedica sa ii iubesc, fiindu-mi f apropiati, dar cu faptele nu pot fi de acord.
Am mare banuiala ca noi suntem fariseii, cei care mai degraba inchidem ochii la diversele situatii de acest gen, din falsa dorinta de a nu judeca; este mai degraba un neamestec vecin cu indiferenta. Cred ca e oportun sa ne clarificam ce inseamna a judeca, si abia apoi sa ne interzicem sa judecam, dar numai in lumina invataturilor ortodoxe.
Nu am inteles deloc ca scopul acestei dezbateri ar fi judecarea celor doua persoane, care oricum nu au actionat de capul lor, ci in baza dezlegarii de la preot/episcop; mai degraba vad ca scop analizarea situatiei si luminarea celor, care ar dori sa faca aceeasi greseala, precum si atentionarea lor asupra eventualelor urmari: sterilitate, sa speram doar temporara, etc.
Judecata sa o lasam lui Dumnezeu; noi insa sa invatam din asemenea cazuri, ce e bine de facut si ce nu, ca sa ne ferim pe noi si pe altii de urmarile inerente. Toate ne sunt permise, dar nu toate ne sunt de folos...
Reply With Quote