View Single Post
  #26  
Vechi 13.02.2010, 13:27:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Glykys - este vorba si de educatie, si de bun simt nativ, dar si de credinta.
Pai daca cineva ca par. Cleopa (si la dansul nu stiu cat vine din educatie de la tara si cat din scripturi) spune clar ca femeia trebuie sa se supuna barbatului, sa taca, sa stea numai la cratita si sa faca prunci, sa stea numai intr-un colt in biserica, este murdara si pacatoasa din start (pentru ca are problemele lunare), din cauza Evei, mantuire nu are decat prin dureri mari la nastere, etc., oamenii (mai ales cei de la tara care si asa nu stiu multe), asta invata si asa fac si acasa cu sotia. Aia trebuie sa se supuna barbatului si sa indure batai, sa munceasca precum sclava, sa nasca prunci pana nu mai poate (ca n-are voie sa se opuna in vreun fel), sa nu studieze/invete meserie, sa nu divorteze,etc.
"Asa spune la biserica".
Sophia, m-ai amuzat, sa stii! Care vasazica am gasit vinovatul pentru discriminarea si relele tratamente la care sunt supuse femeile!Deci barbatii aia care isi bat femeile si le pun la cratita de aia gandesc asa, ca l-au citit pe parintele Cleopa! Hai sa fim seriosi!
Mie nu imi place deloc ca Biserica este scoasa mereu tapul ispasitor pentru toate relele cate se intampla. Dar de cuplurile casatorite care traiesc civilizat, de barbatii care isi respecta sotiile, de femeile model, sotii vrednice si mame de nadejde nu zice nimeni ca asa i-a modelat Biserica si parintii ei. Nu, pe aia i-a modelat educatia, bunul simt, lumea de pe strada, oricine, numai Dumnezeu nu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote