View Single Post
  #112  
Vechi 10.03.2011, 15:59:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare de ce de multe ori oamenii nu-si gasesc locul acolo? de ce nu se simt bine?... intreaba-i si vei fi surprins ca nu este vorba de prezenta vietii pe care,evident o cautam cu totii ci alte aspecte de care insa nu vrem sa auzim noi cei care criticam
Chiar intreaba-i!
Cand Hristos Se face toate celui ce crede, nu vad de ce sa ma mai opresc la nimicuri, de genul nu se predica cum trebuie, nu e cor, dureaza prea mult slujba, ... Daca le consider atat de importante si cred ca nu pot sta in biserica daca ele nu sunt prezente, sa-mi fie cu iertare, caut alte biserici decat cea din cartier, si la cat e Bucurestiul de mare cu siguranta voi gasi un care sa-mi placa si din acest punct de vedere. Dar ne place sa criticam si in cele din urma sa nu participam.

Imi place sa-mi aduc aminte de duminicile petrecute la bunici. Tot satul era prezent la slujba. Nu au avut niciodata cor si nici nu s-au revoltat, desi pe la anumite hramuri mai veneau seminaristi si cantau pe voci, deci stiau ce inseamna un cor. Tot la hramuri veneau si alti preoti, unii cu un mare dar in a predica. Cu toate acestea nu s-au ridicat impotriva preotului ca nu predica precum ceilalti preoti ... Cred ca traiau mai presus de aceste pofte ale oraseanului si asta pentru ca aveau constiinta prezentei lui Hristos in biserica.
Reply With Quote