View Single Post
  #33  
Vechi 09.03.2013, 13:29:56
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sa inteleg ca Sfintii nostrii mint? Duhovnicii care au dat marturie mint? Pr.Arsenie Papacioc-Singur Ortodoxia, minte? Crezul nostru minte? Eu vreau sa fiu in comuniune cu Sfinti, si ptr. asta nu pot sa am alta credinta decat ei si sa marturisesc altfel! Nu pot sa ma ridic eu si sa spun:nu, Sfantul Ierarh Necatarie a gresit cand a spus ca in afara Bisericii Ortodoxe nu exista mantuire, nu a stiut ce spune! Ce face Dumnezeu cu fiecare in parte, El stie, noi nu stim daca se mantuiesc si ceilalti, nu ne dam cu parerea, ca e risc sa cazi in erezie! Noi marturisim regula, si nu exceptia, iar regula este: Biserica Ortodoxa este Biserica cea Una,Sfanta si Soborniceasca Biserica, are deplinatatea harului, detine Adevarul, se mantuiesc oamenii de 2000 de ani in sanul ei! Nu este vorba de egoism, mandrie, caci noi nu avem nici un merit, este vorba de Adevar, iar Adevarul este Unul, nu in 2000 de particele.
Dragul meu,

aceasta este parerea ta si nu te voi convinge cumva sa o schimbi. Ma bucur ca simti ca traiesti in Adevar, felicitari. Eu una pur si simplu il vad pe Domnul mai sus de toate, e infinit, e fara limite, deci nu poate fi curpins intr-un singur loc, pentru ca el este PESTE TOT si unde este El, E IUBIRE, E RECUNOSTINTA, E MILA... SI ACESTE SENTIMENTE TRAITE DE UN CREDINCIOS NU POT FI DECAT ADEVARATE!

Si ca o mica paranteza: CREDINTA este in sufletul omului, indiferent in ce religie s-a nascut! Daca noi Il vrem pe Domnul in sufletul nostru, nu ne va refuza si ne va asculta rugaciunile si va fi alaturi de noi pentru ca IUBIREA lui e infinita!


@Tigrut: da, am 19 ani :)


@Lucian: Pupatul a 100000 de icoane nu inseamna respect fata de Dumnezeu. Asta poate sa o faca si un aurolac. A-ti dobandi mantuirea si a fi pe placul lui Dumnezeu inseamna mai mult decat atat.
Cat despre Michael Jackson: Cel care l-a dat in judecata pentru hartuire sexuala a fiului lui a recunoscut dupa moartea lui Michael Jackson ca nu a fost decat o minciuna ca sa poata lua bani de pe urma lui, el fiind sarac lipit. Atat el cat si fiul lui au jucat un teatru extraordinar ca sa puna mana pe bani. Ziceai mai sus de tigrut ca se contrazice cu Judecata, dar tu ce faci, stimabile?

Iar la ideea ta cu extraterestrii.. ce te face sa crezi ca Dumnezeu nu a adus fiinte la viata si pe alte planete? Trebuie sa fii naiv sa crezi ca in atatea sisteme solare si atatea planete doar pe Pamant este viata. Sunt sigura ca Dumnezeu a avut grija de mai mult decat stim noi, dar nu putem comenta, pt. ca suntem niste oameni simpli.

Last edited by Camy93; 09.03.2013 at 13:41:29.
Reply With Quote