View Single Post
  #30  
Vechi 29.12.2014, 13:13:13
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am mai auzit una buna : " botezul nu se face la un an"????....asa am auzit ca fac tiganii, ca sa faca si " motul" in aceeasi zi, sa nu mai plateasca lautarii de 2 ori....
Ca nasii se cauta dupa ce se nas™te copilul, si tot atunci se stabileste si data botezului...ok, de acord, dar o idee tot cred ca trebuie sa îs›i faci, de ex daca nasti in septembrie, sa faci la un fel sa botezi inainte sa inceapa postul Craciunului, sau macar inainte de Craciun, daca se poate, sa poti impartasi copilul macar de Craciun, zic eu...adica eu asa as face, daca ar fi dupa mine ( mai ales ca eu sunt pacatoasa, nu stiu daca ma pot impartasi nici macar inainte sa se nasca copilul, macar sa il pot impartasi cat mai repede dupa ce se naste...dar, in fine, poate cu totii avem ambitia ca copiii nostri sa face tot ce nu am fost noi in stare, sa ii impingem, influentam, intr-o directie sau alta....mai ales ca fiecare parinte, bunic sau unchi/matusa vine cu propriile neimpliniri, pe care asteapta sa i le implineasca bietul copilas, cam grea povara pe umerii lui, saracu'...cred ca artrebui sa fac o cireada de copii, sa aiba toata lumea cate unul de plimbat, imbracat, dus la scoala, etc...macar de s-ar inghesui mai multi cu oferta sa-l duca si pe la biserica....dar sa vedeti ca si acolo or sa inceapa cu figuri, ca nu vor la aia vor la ailalta, ca e prea departe, ca e prea inghesuiala, ca tine slujba prea mult, ca e popa nustiu cum, etc.. cred ca ar fi in stare alte rude prea iubitoare sa ma dea in judecata sa-mi ia copilul daca afla ca vreau sa-l duc la impartasit in noaptea de Inviere, de ex, sa-l scol in toiul noptii si sa-l scot afara, sau mai rau, cum a facut una, l-a culcat in carucior pe prispa bisericii si a stat cu el acolo pana dimineata cand s-a impartasit toata lumea...)

Last edited by fallen; 29.12.2014 at 13:49:38.
Reply With Quote