Subiect: Un sfat
View Single Post
  #6  
Vechi 02.07.2020, 18:01:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ultimul părinte care mi-a fost recomandat, practic de un necunoscut, un peregrin rătăcitor,cu care am discutat ore întregi, a fost Părintele Irineu, de la Mănăstirea Ponor.Recunosct nu l-am cautat. Alt părinte recomandat tot de un părinte a fost părintele Rafail Noica, în urma cu mai mulți ani, nu l-am cautat nici pe acesta...
Părintele Rafail Noica, am înțeles că nu mai primește oameni la discuții și spovedit de câțiva ani buni, s-a retras într-o casă, undeva prin munții Apuseni și mai iese foarte rar la câte o conferință.

Câteva nume interesante de duhovnici:

Parintele Serafim Bădilă de la mănăstirea Cășiel, teologul Danion Vasile spunea că pr Serafim e unul dintre ucenicii pr. Iustin Pîrvu, e destul de bătrân.

Părintele Negreanu de la Biserica Studenților, fiind duhovnicul studenților e la curent cu diferite frământări ale tinerilor.

Protosinghelul Siluan Popescu, duhovnicul mănăstirii Sf Elisabeta, din Cluj Napoca, prin cartierul Bună Ziua din Cj.

Protosinghelul Siluan, are și un canal youtube de cateheze faine, exemplu: despre Spovedanie https://www.youtube.com/watch?v=_iAGbI64roY

Nu zic neapărat că ultimii doi părinți sunt îmbunătățiți, dar cred că au ceva experiență în discutat cu oamenii și se poate lua măcar sfat de la ei într-o spovedanie.

Nu cred că e păcat să te spovedești la mai mulți preoți, ca să vezi dacă sunt pe o lungime de comunicare cu tine, dacă au timp de oameni.

Sunt buni și cei care măcar au ceva exercițiu în spovedanie și în discernerea problemelor.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ba stim cu certitudine.
Nu vreau sa va suparati, mai ales ca asa ati formulat incat sa se inteleaga ca suntem foarte aproape de nefericita intronare; ultimele profetii o certifica.
Nu mă supăr stai liniștit, ideea era că nu știm exact timpul, or mai fi 10 ani, un an, 20, mai e și ”plandemia” despre care se aude că s-ar putea întinde pe 3 ani, sper să nu ne tezim peste nu știu cât timp să fie interzise călătoriile fără declarație în localitate și-n afara ei, iarăși să fie greu de ajuns la spovedit, de aceea lucrurile se fac din timp.

Vedem cu ochiul liber că pe zi ce trece oamenii care erau grei în bătălia pt o societate creștină îmbătrânesc, obosesc, unii s-au retras într-un con de umbră mă refer la dr. Pavel Chirilă care a avut probleme serioase de sănătate anul trecut, pr Nicolae Tănase de la Valea Plopului, Virgiliu Gheorghe care nu mai conferențiază sau căruia nu-i mai apar pe net conferințele, Maica Siluana am înțeles că avea sau are o formă de cancer, ce va fi oare după ei ?

Am auzit într-o predică pe net a pr Ciprian Staicu, că unul din semnele sfârșitului ar fi că Turcia atacă Grecia, așa ar fi zis părintele Paisie Aghioritul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote