View Single Post
  #24  
Vechi 01.07.2010, 16:08:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Inima credintei Ortodoxe este Sfanta Impartasanie, unirea reala cu Hristos si nu sim

Inima credintei Ortodoxe este Sfanta Impartasanie, unirea reala cu Hristos si nu simbolica.

Sfintele daruri (painea si vinul) sunt transformate de Sfantul Duh (la Sfanta Liturghie) in adevarat trupul si sangele Domnului Iisus Hristos (care este evident indumnezeit si vesnic si datator de viata).

"De nu veti manca trupul Fiului Omnului si nu veti bea sangele lui nu veti avea viata in voi" Ioan 6

"In ziua aceea veti cunoaste ca Eu sunt intru Tatal Meu, Eu in voi si voi in Mine" Ioan 14


"Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El. ... Si, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor. Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut; și El s-a făcut nevăzut de ei. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile? " Luca 24, 27-32

Sf. Ioan Damaschin – Dogmatica, cartea a-IV-a, cap 13:
„Cum îmi va fi mie aceasta, zice Sfânta Fecioară, pentru că eu nu cunosc bărbat”( Luca I, 34). Iar arhanghelul Gavriil îi răspunde: „Duhul cel Sfânt se va pogorî peste tine și puterea celui prea înalt te va umbri”( Luca I, 35). Și acum mă întrebi cum pâinea se face trupul lui Hristos și vinul și apa sângele lui Hristos? Ți-o voi spune eu. Sfântul Duh se coboară peste ele și face pe acelea ce sunt mai presus de cuvânt și de cuget.
...
Pâinea și vinul sunt în chip real trupul unit cu Dumnezeirea; ele sunt trupul luat din Sfânta Fecioară. Asta nu înseamnă că se pogoară din cer trupul care a fost înălțat, ci că însăși pâinea și vinul se prefac în trupul și sângele Domnului.
...
Pâinea și vinul nu sunt tipul (simbolul) trupului și sângelui lui Hristos — departe acest gând! — ci însuși trupul îndumnezeit al Domnului, însuși Domnul când a spus: „Acesta este trupul Meu”( Matei XXVI. 26; Marcu XIV, 22; Luca XXII, 19; l Corinteni XI, 24), n-a spus: „acesta este tipul trupului Meu", ci a spus: „Acesta este trupul Meu"; și n-a spus: „Acesta este tipul sângelui Meu", ci: „acesta este sângele Meu”( Matei, XXVI 28; Marcu XIV, 24; Luca XXII, 22). Și înainte de aceasta, a spus iudeilor: „Dacă nu mâncați trupul Fiului omului și nu beți sângele Lui, nu aveți viață întru voi”( Ioan VI, 53). „Căci trupul Meu este mâncare adevărată și sângele Meu băutură adevărată”( Ioan VI, 55). Și iarăși: „Cel care mă mănâncă va trăi” (Ioan VI, 57). "