View Single Post
  #26  
Vechi 01.07.2010, 16:34:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Imi place cum gandesti Eugen7.

Eu as zice "este vai de cei ce se numesc pe sine CRESTINI si traiesc in pacate (nu in sensul ca pacatuiesc, caci nu este om fara de pacat, ci in sensul ca nu doresc sa abandoneze pacatele)."
Am sublinitat crestini-ortodocsi pentru ca acestia se unesc in chip real cu Hristos in Taina Sfintei Impartasanii... deci ei vor fi judecati mult mai aspru ca au beneficiat de tot ajutorul Lui Dumnezeu, nimic nu le-a lipsit... Hristos a patruns in ei si ei l-au alungat... si L-au dagaduit prin faptele lor... "Din pricina voastra numele lui Dumnezeu este hulit intre neamuri" Romani 2

Ceilati crestini (care considera ca Sfanta Impartasanie este doar un simbol si nu este reala) vor fi judecati (doar) dupa lege. Este o discutie mai "delicata" de aceea aici pe forum nu ne permite nici timpul nici spatiul sa o purtam.

In concluzie retinem ca ortodoxia are TOTUL, iar asta nu inseamna ca toti cei care se numesc pe sine ortodocsi dar nu traiesc ortodoxia (adica nu se vede in faptele lor ortodoxia) sunt mantuiti...
"Și pentru ce Mă chemați: Doamne, Doamne, și nu faceți ce vă spun? " Luca 6,46
ci
"fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc. " Luca11,28
caci
"De nu veti manca trupul Fiului Omnului si nu veti bea sangele lui nu veti avea viata in voi" Ioan 6
"In ziua aceea veti cunoaste ca Eu sunt intru Tatal Meu, Eu in voi si voi in Mine" Ioan 14