Subiect: Buna seara
View Single Post
  #17  
Vechi 31.05.2011, 20:12:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Asa este, dar repet, nu o spun de la mine ci din Sfintii Parinti si din Sfanta Scriptura si mi se pare foarte corect si de bun simt pentru ca atunci cand te rogi, nu numai la Biserica, vorbesti si stai in fata lui Dumnezeu ca sa ii ceri iertare de pacate si cele de trebuinta, ori noi stim ca femeia trebuie sa isi acopere capul la rugaciune. Daca suntem pacatosi sa mai fim si "fitosi" ? Ca daca ar fi smerenie si pocainta din inima apoi nici nu ne-am mai impiedica de un amarat de batic, pentru ca daca Biserica a randuit astfel atunci cine incalca acestea ori are putina credinta sau deloc, ori este mandru ! Cum sa isi astupe ea femeie tanara (sau chiar in varsta) parul cel lung, lucios si matasos sau proaspat vopsit ? Deci aceasta inseamna mandrie iar stim iarasi ca celui mandru Dumnezeu ii sta impotriva si de aici rezulta ca nu sunt ascultate rugaciunile ! In acest sens !

I Corinteni, 11,10 scrie ca: “De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.”

„Judecați voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?" Sf.Ap Pavel

„Iar orice femeie, rugându-se sau profețind cu capul neînvelit, face de rușine capul ei, pentru că este una și aceeași cu cea rasă. Pentru că, dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Dar dacă este rușinos pentru o femeie să fie tunsă sau rasă; să se învelească.”

“Credinciosii sa fie imbracati curat si cat mai cuviincios, iar femeile sa aiba capul acoperit si chipul smerit”. Pr. Cleopa

http://saccsiv.wordpress.com/2010/06...c-in-biserica/

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...bele-femeilor/
Cunosc toate acestea si am pledat mai mereu pentru respectarea lor , dar nu putem "osandi " pe cineva ca nu-i este ascultata rugaciunea . Sunt doua aspecte : 1-A asculta e una , si 2-a indeplini cele cuprinse in rugaciune ! Decizia finala apartine Bunului Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote