View Single Post
  #24  
Vechi 22.07.2013, 00:50:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pe acelasi principiu de unde stim noi ca la protestanti nu lucreaza "tainele"?.
Nu va faceti probleme inutile protestantii in marea lor majoritate(i-am inclus si pe neoprotestanti)nu recunosc ritalurile romano-catolice sau ortodoxe numite ,,taine"in sensul lor traditional in care sunt folosite in confesiunile amintite.Prin urmare nu aveti de ce sa va faceti griji,notiunea in acceptiunea ei traditionala nu este un element al protestantismului si sincer nici nu am auzit voci semnificative care sa doreasca o alta situatie,fie si dpdv al intelegerii lor.Problema este strict intre dvs si romano-catolici,cu privire la o eventuala discutie pe tema validitatii.Am sa fiu mai exact:opozitia protestanta este(aici in mod indubitabil si intransigent ma inscriu si eu)intr-o majoritate covarsitoare fata de intelegerea romano-catolica(datorita unor particularitati istorice),viziunea ortodoxa fiind cumva secundar analizata dar in acele elemente in care se aseamana,mai mult sau mai putin,cu invatatura romano-catolica ea primeste acelasi tratament.Poate anglicanii si luteranii sa fie mai dispusi la dialog pe aceasta tema cu ortodocsii,unii nu toti,neoprotestantii,din ce stiu,nu au nimic de negociat pe aceasta tema.Ce am scris este viziunea din pozitia mea poate altii au alta parere.

Cu privire la opozitia noastra majoritara,la ea ma refer exclusiv acum, amintita ea poate fi sintetizata foarte simplu:consideram acea forma de crestinism intruchipata intr-o religie a cultului,sacramentelor,ceremoniilor si supunerii neconditionate o forma a superstitiei si idolatriei.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 22.07.2013 at 01:57:52.
Reply With Quote