View Single Post
  #9  
Vechi 19.10.2020, 17:12:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra3189 Vezi mesajul
Sunt o fire sociabila o fata credincioasa si caut un sot cu frica de Dumnezeu credincios si iubitor de copii eventual viitor preot sau cantaret de strana
Am recitit mesajul tău, mi se pare unul de bun simț, văd că e acolo un eventual viitor preot/cântăreț bisericesc adică dacă e viitor preot sau cântăreț e un bonus, dar nu e musai să fie lucrător bisericesc, accentul mesajului tău e mai mult pe ”să fie credincios și iubitor de copii.”

Dacă vrei viitor preot/cântăreț poți să intri în anturajul unor teologi de vârsta ta, te duci pe la facultatea de teologie, la conferințe ortodoxe, la concerte de colinde sau ce se mai organizează, dacă încerci pe la ascor, sunt promoții când sunt teologi și altele în care nu.
Nu e musai să faci facultatea de teologie, poți să găsești fete care urmează o secție pe la teologie cum ar fi pictură bisericească și prin ele să intri în lumea teologilor.

Dacă ai timp înscrie-te într-un cor și frecventează Biserica pe unde sunt teologii adunați, adică catedrala unde slujește episcopul.

Poți să afli unde au teologii duhovnic comun, dacă e unul, și la acel duhovnic să te spovedești și tu și eventual să-i spui că-ți dorești soț credincios și el dacă vrea te poate pune în legătură cu alt teolog care-și dorește soție credincioasă și-i destăinuie asta duhovnicului la spovedanie.

Pe net poate nu găsești ce-ți place oamenii își cosmetizează imaginea, sfatul meu e să nu ai neapărat un tipar fix legat de profesie, că și dacă ți-ai găsi un student la teologie, sunt absolvenți de teologie care se reprofilează și ajung în viață mai sus pe scara socială decât un preot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.10.2020 at 17:29:24.
Reply With Quote