View Single Post
  #23  
Vechi 07.06.2013, 17:00:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Da, acestea sunt articolele. Nu vreau sa judec, nu il cunosc pe Parintele Elpidie, nu sunt in masura sa ma pronunt in legatura cu ceea ce afirma, dar pe mine aceste predici ale Parintelui nu m-au odihnit, mesajul lor a semanat in sufletul meu neliniste si neincredere.
Nu stiu daca avea scopul de a odihni, ci mai decraba sa ne puna in garda. Nici eu nu il cunosc pe Parintele, dar nici nu cred ca vorbeste aiurea in tramvai. Chiar daca nu tot ce spune dansul se va adeveri, nu inseamna ca nu a intuit corect anumite chestiuni. Unele chestiuni se pot observa de orice om, altele poate sunt insuflate de Dumnezeu, prin Duhul Sfant. Sa stii ca nu singurul Parinte grec care a spus ca Grecia va trece prin mari necazuri (foamete,boli), ca Turcia va incerca sa atace Grecia, ca Grecia va lua inapoi Constantinopolul etc. Cand mai multi parinti si Sfinti, mai noi si mai vechi, zic cam acelasi lucru iti da de gandit. :)

(de ex. preotii care vorbesc impotriva unirii intr-o religie sunt prigoniti; Sinod care nu reactioneaza la anumite chestiuni; se vorbeste sa se scoata Crucea de pe steagul Greciei; musulmanii sunt peste tot in Europa de Vest si fac ce vor, iar crestinii sunt pusi la zid; Vaticanul e implicat in ecumenism si il cam dirijeaza; criza economica produsa de o mana de oameni etc.)
***
edit: si Parintele Nectarie (grec) a spus ceva similar despre noul papa:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...rie-traducere/

Last edited by Parascheva16; 07.06.2013 at 18:59:48.
Reply With Quote