View Single Post
  #22  
Vechi 01.02.2017, 00:04:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Faceti grave confuzii. Africa de Sud nu era atacata de nimeni. Asa cum nu era nici Algeria. Dar comunistii rusi si-au bagat coada finantand si inarmand miscari teroriste din ambele tari. Dupa aceea, intr-adevar, multi algerieni si-au aparat tara. Din pacate au pierdut si nu toti s-au putut refugia in Franta. De Gaulle a fost mereu acuzat ca nu a facut mai mult pentru algerienii care si-au aparat tara, un mare numar sfarsind cu gatul taiat de prietenii dv.
Ce rost are o discutie despre Algeria de ex cu cineva care locuieste in Franta? Ma pufneste rasul!:-))) Oare poate fi o discutie impartiala???

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Robie e in mintea dv. In Africa de Sud, nu era. Nici in Algeria.
Robie era si regimul de apartheid. Dar ptr colonizatori nu li se parea a fi ceva anormal acest regim de apartheid .Indienii si negri nu aveau drept de vot sau libera circulatie s.a care nu imi vin acum in cap. Gandhi a locuit in Durban Africa de sud multi ani. La un moment dat mergea la plimbare ,s-a dus prin fata casei unui mare al vremii in drumurile sale.S-a trezit cu un sut in sezut, si una dupa cap.Asta nu e robie???...Cat a luptat Gandhi ptr eliberarea si demnitatea indienilor care lucrau in Africa de Sud???Ani de zile.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote