View Single Post
  #42  
Vechi 28.05.2021, 16:57:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.297
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Avand in vedere ca ce am cautat eu pe forum am gasit in ultimele postari din 2018/2019 o sa dau raspuns aici.Am vazut ca s-au discutat si la un thread de Idolatrie din 2011 (https://www.crestinortodox.ro/forum/...ght=lord+rings) si o sa intervin.

Incep asa, eu cand eram mai mic si eu vroiam sa fac carti de fantezie, chiar am inceput sa cer parerea preotului paroh (ortodox), si a spus ca e foarte bine ce fac. Orice poveste care are mesajul ca BINELE INVINGE RAUL, este considerat crestin! Ceea ce mi-a zis si preotul care are o varsta destul de inaintata si e intelept (si nu vreau sa il judecati gresit). Deci poti scrie literatura SF/fantezie, cu conditia ca binele sa invinga raul. Nu invers, invers sunt filmele/povestile horror care intr-adevar au o tenta satanica/antihristica in care raul invinge binele (invatati diferenta va rog eu).

Bun, eu ma minunez de ce fel de minunatii gasesc aici pe forum, comentarii extremiste si super ridicole (care nu le inteleg) cand vine vorba de alte lucruri legate de filme, jocuri, carti, literatura, care nu au legatura cu Ortodoxia, Dumnezeu, etc. Cum sa considerati acestea idolatrii??? Daca vorbeam de creatiile lui Mihai Eminescu, personaje precum Moromete, Praslea cel Voinic, ii puneati la idoli? Asta este gandire neo-protestanta extremista ca cei din America, daca cineva dansa in anii 80 intr-un satuc toti considerau ca pe o chestie satanica, dansul (filmul Footloose).....what????!!! Cand Iisus a venit la nunta din satul acela, am uitat cum sa cheama, a interzis distractia???? Ati citit a facut din apa vin, dar fara excese (fara betii, fara desfranari, fara violente etc).. si a lasat oamenii sa se distreze.

Bun, revenind la subiect. Aici ati intrat in teritoriul meu ca si cum :))). Cum puteti sa ziceti ca Stapanul Inelelor, Harry Potter, Star Wars, Narnia, Heroes of Might and Magic si alte povesti Fantasy/SF,jocuri, este ceva anti-crestin cu vraji , vrajitoare etc... si duce la idolatrie ???!!! Doamne...(intr-un alt thread de pe forum) Da sunt cu vraji chestii dar nu ceva neplacut lui Dumnezeu ce au scris si inventat oamenii, atata vreme cat mesajul este BUN si transmis. Omul poate inventa si creea, nu necuratul!

Scopul povestilor acestora este de a intelege ca oricat de mult ar incerca RAUL (necuratul) sa distruga lumea, BINELE (Dumnezeu) e in preajma ca sa il domoleasca, asta este rolul povestilor. De aici rezulta ca NU ESTE MINCIUNA, domnii mei simpllu, Krautrock! Multe chestii din Biblie sunt prezentate in aceste filme/povesti/carti ca mesaje etc.

Nu o sa vezi pe nimeni facand un altar in viata reala catre Gandalf sau Aragorn sa se inchine la el pentru ce a facut, sau lui Harry Potter, sau lui Luke Skywalker....Doamne fereste, vedeti ce ganditi! Nu este real, scopul mesajului din filme nu este sa te ingrozesti ca vezi monstruleti sau ca se foloseste magia, existenta zeilor etc....scopul este sa vezi ca raul intotdeauna este doborat de bine si ce alte mesaje transmit aceste filme legat de prietenii, iubire, si asa mai departe....multe lucruri.

Si pentru ca ati zis de Stapanul Inelelor (teritoriul meu), o sa va lamuresc lucruri. Eu am citit cartile "Silmarillion", "The Hobbit", si "Stapanul Inelelor". Cartile nu se compara cu filmele. Stapanul Inelelor transmite mesaje mai mult de iubire, prietenii adevarate, sperante, ce inseamna lacomia omului (legat de bogatie), dar si in toata epopeea niste alegorii interesante cu religia noastra si mesaje inspirate din Biblie scrise sub alte forme aici.

In Stapanul Inelelor/Hobbit/Silmarillion, Tolkien a facut alegorie intre universul LOTR si religia crestina (chiar daca el neaga asta in legatura cu experientele din viata lui). Numai ca aici in universul creat de el, se intampla lucrurile cu totul altfel, DIFERIT. Aici este vorba de o religie monoteista (pre-crestina ca religie), sunt inspirate si lucruri din mitologii nordice si etc, dar nu sunt zei. Aici exista un Dumnezeu-Unic pe nume Eru/Iluvatar care a pus bazele crearii Universului si i-a creat pe Valari (puteri divine arhanghelice), care i-au aratat planul Universului, si a fost ajutat de Valari sa formeze Universul (Ea). Dupa aia a creat ingerii adica ainurii si maiarii (ainur - serafimi, maiar - heruvimi). Gandalf este un Maiar (interpretat ca un inger pazitor care ia forma umana). Totul e o alegorie catre religia noastra. Si aici exista un Lucifer, pe nume Morgoth care devine invidios pe creatia lui Iluvatar (Dumnezeu) cu ajutorul Valarilor, pentru ca e mai pura. A lui e haotica, observa ca acel Iluvatar va crea copii lui: elfi, oameni, etc....devine si mai invidios, atrage pe multi ainuri, maiari de partea lui (devin ingeri cazuti, Balrogi) si incepe razboiul impotriva lor (intelegeti?). Sauron era un inger luminat (heruvim) care a cazut prada lui Morgoth. Orcii (elfi corupti) sunt o alegorie catre dracusorii nostri din religia noastra.

In poveste au loc razboaie vazute, la noi sunt razboaie nevazute unde acei "orci" (dracusori) sunt cei care ne aprind ispitele/patimile ca noi sa facem pacate impotriva lui Dumnezeu. Sunt multe lucruri de spus. Da nu exista elfi la noi in viata reala, asta nu inseamna ca in poveste nu exista. Puneti suflet pe niste detalii irelevante, nu asta transmite Stapanul Inelelor, trebuie sa intelegi mesajul si alegoriile.
In povestea lui Tolkien inventata, prezenta lui Iluvatar (Dumnezeu) este si in Stapanul Inelelor, dupa voia Lui, Gollum a rezistat drumului pana la vulcan, pentru ca a facut foamete mare de luni intregi incat trebuia sa moara, dar mai avea un rol important de facut stiti. Iluvatar este mentionat si de Gandalf in carti, dar in filme nu au vrut sa il mentioneze pe acest Dumnezeu (Iluvatar) in Middle-Earth. Gandalf cand murise a fost trimis inapoi de Iluvatar, dar Hollywood-ul nu a vrut sa promoveze monoteismul pe marile ecrane (a vrut sa dea tenta de politeism, ceea ce e gresit). Membrii familiei Tolkien erau revoltati ca cei de la Hollywood au facut multe modificari din scrierile lui Tolkien.

Mie imi place sa vorbesc despre asta, daca va convine ce scriu, eu pot sa scriu si alte detalii despre Lord Of The Rings, Tolkien si incorporarea elementelor crestine inspirate din mesajele biblice in aceasta poveste, dar si alegorii interesante, sunt multe de zis. I'm like a lotr geek! :)))

Filmele sunt ceva PUR pentru ca NU EXISTA DESFRANARE, si se pot invata lucruri de aici! Si chiar recomand copiilor sa vada asta dar sa si citeasca cartile mai mult. Nu se poate idolatriza. Cand ma uitam la trilogie de fiecare data in fiecare an, ziceam Doamne da-i multa sanatate regizorului, artistului Howard Shore care a facut coloana sonora, odihna vesnica lui Tolkien, si sa ii ierte pacatele tuturor inclusiv actorului Ian McKellen pentru ca e homo (nu radeti cand zic asta :)) ) ....Pentru mine personal asemenea creatie este excelenta ca poveste. Dar nu putem idolatriza, nimeni nu face asta. E fictiune si atat.

Pot sa va zic multe si despre Harry Potter, Star Wars au chestii inspirate din Biblie...incorporate.....multe de spus! Cat despe jocuri iar in threadul de idolatrie am auzit ceva super ridicol,sa fim seriosi va rog!

Concluzia: da putem scrie romane fantastice/SF, dar sa fim atenti ce MESAJE scriem! :D
Cartile si filmele sunt niste gropi foarte adanci din care foarte greu poti sa iesi afara. Sunt pline de slava desarta, de inchinari unii la altii.

In Crestinism, BINELE care invinge e Domnul Hristos-Cuvantul, Calea Lui, Biserica Lui, poporul Lui si cei impreuna credinciosi si slujitori cu El.

SF-ul e sf adica e minciuna iar minciuna si fantezia provoaca in om dulceata ispitei si desfranarii.

Nu sfatuiesc pe nimeni sa se faca scriitor sau poet. E o meserie foarte riscanta. Noi avem de invatat Credinta si sa mergem pe Calea Mantuirii si sa fugim de toate prostiile si filmele lumii care te ia, te ia si crezi in ele. Apoi constati ca in loc sa crezi in Hristos ai crezut in tot felul de beroi de poveste, de film sau de legenda... deci ai risipit credinta. Ti se pare ca ai crezut in Christos dar iata ca ai crezut mult mai mult si mai des in altceva, in altcineva, in lume si in beroi SF.

Nu condam dar e clar ca te ia intro lume himerica plina de fete morgane.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote