View Single Post
  #57  
Vechi 25.03.2024, 09:33:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Mai tacă-ți gura, Moroco-Prooroco.
Macar ioio mai am gura...... tu ce ai?......minte?

Psalmul tacerii in minciuna

„Când rinocerberii au venit să îi ia pe crestini, n-am scos o vorbă. Nu prea eram crestin practicant. Când rinocerberii au venit să îi ia pe ”pacatosii” de ortodocsi, am tacut. Nu prea eram dus la biserica, nu stiam d-astea. Când rinocerberii au venit să îi ia pe ”penali”, am tacut. Nu eram penal. Când rinocerberii au venit să îi ia pe liderii politicieni din opozitie, n-am scos o vorbă. Nu eram simpatizant al niciunui partid. Când rinocerberii au venit să îi ia pe ”atei”, am tacut. Nu eram ateu. Când i-au arestat pe liderii studentilor si pe drepti socotindu-i vandali si extremisti, nu m-am amestecat, n-am scos o vorba. Nu mai eram student, nu eram lider. Când i-au arestat pe cei mai de seama si mai onorabili cetateni din cele mai importante domenii, economie, cultura, medicina, arta, muzica, etc. am tăcut. Nu eram important, nu eram celebru. Când au venit să îi ia pe patroni, pe boieri si pe aia mai bogati nu am protestat. Nu eram bogat. Când au venit să îi ia pe muncitori si sindicaliști, nu am protestat. Nu eram sindicalist. Când au venit să îi ia pe evrei, pe tigani, pe negrii, nu m-am revoltat. Eram român. Când au venit să îi ia pe unguri si pe români nu m-am revoltat. M-am bucurat ca nu ma ia si pe mine. Cand au luat-o pe mama nu am protestat ca era si asa prea bolnava de prea mult timp, practic au eutanasiat-o. Am rabdat. Cand l-au luat pe tata, am zis ca nici asta nu-i mare lucru ca si asa-i mult prea batran, e trecut de 90 de ani, si-i fac un bine, il ajuta sa ajunga mai repede langa mama. Am tacut. Când au venit sa-mi ia femeia de langa mine mi-am zis ca trebuie sa tac sa ca sa mai aiba cineva grija de copii. Cand au venit rinocerberii să mă ia si pe mine, nu mai rămăsese nimeni care sa-si deschida gura si să-mi ia apărarea. Ajuns in temnita oricat urlam nu ma mai auzea nimeni altcineva decat gardianul care venea sa-mi traga o mama de bataie ca sa tac din gura sa poata sa fie pastrata linistea inchisorii ca toti detinutii sa nu se tulbure si sa-si ispaseasca pedeapsa in liniste. Neputand sa mai tac desi prea tarziu au venit cu salvarea sa ma ia sa ma duca sa ma interneze. Afara porcii luasera ferma si stapaneau cu bestialitate peste toate animalele. Rinocerberii si hipopotatami aveau asigurate toate privilegiile numai ca sa tina totul sub control. La spital, dupa un tratament gen Mc Murphy am ajuns sa tac din gura definitiv ca o leguma. Noroc cu Joe-Indianul care si-a facut mila si m-a eliberat ca sa ma ia cu el in munti, in rezervatie, sub forma de suflet eliberat. Acolo l-am gasit pe Iisus si ne-am imprietenit. Acum totul e bine. Nu mai sunt nevoit sa vorbesc. Tac si plang. Mananc si plang ca Labish. Atat.” O parafrazare si dezvoltare a unui citat din Friedrich Gustav Emil Martin Niemöller

”Daca acestia mai mici vor tacea, pietrele si lemnele vor grai si vor striga!”

Ciudat, cand omul e silnicit si reactioneaza cu nemultumire revoltat, pentru caderere in pacat, se strecoara acolo minciuna necurata si dezbinandu-se ca chiorul cu furie se inhaiteaza culmea fix cu silniciatorul necurat crezand ca scapa de silnicie simtindu-se acolo mai bine si apoi se razbuna pripit, crunt si cumplit fix pe cel bun ce-l mangaie si nu-l paraseste, culmea dandu-si pana si sufletul teroristului viclean. Iar chestia asta se repeta de multe ori mult timp. Pare a fi tradare, prostie, neputinta, nerecunostiinta, trufie, orbire, lasitate... nimeni nu poate stii exact ce este ... insa ca e o gresala, fatala, asta e sigur... si vei suferi candva pentru fapta ta oricat te-ai distra... in deshert.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.03.2024 at 13:52:22.
Reply With Quote