Subiect: Universul
View Single Post
  #77  
Vechi 19.01.2022, 03:15:14
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
As vrea sa vad si eu materialul/documentarul/stirile/informatia unde ai aflat tu ca simbolul are legatura cu, crearea Universului: astea 3 timpul, spatiul si materia.

Am dat search pe google si in engleza si in romana, si nu am gasit despre asa ceva. Darkweb?

Edit: Nu stiu ce legatura are numarul fiarei cu crearea Universului...nu vad nici o logica...please clarify!! Argumente.
N-are legatura cu crearea Universului; cele 3, timpul, spatiul si materia sunt coordonatele materiale ale universului, ca fiind principalele elemente ale creatiei si acestea nu se gasesc in vesnicie, ci doar aici in universul material. Ele insa au o influenta foarte mare impresionand mintea "necoapta si orbita" de organele de simt trupesti sa impuna spre paguba sufletului "inchinarea" catre avantajele materiale ale oricarei hotarari.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Nu am un link pentru ca am aflat in urma unei discutii cu un intelept ortodox acum mai bine de 10 ani care a facut afirmatia de mai sus si mie mi-a fost suficient pentru ca argumentatia este in Adevarul Scripturii si in invatatura lui Iisus.

18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.(Apoc13,18)

Poate ca versetul acesta vrea sa sugereze o alta pricepere, mai elevata, cu adevarat inteleapta; pana o voi gasi pe aceea, o accept pe cea pe care ti-am pomenit-o cu atat mai mult cu cat mie mi se pare foarte potrivita situatiei actuale din lume.

Am ajuns aici (oare?) in urma unui link (devenit inaccesibil) in care autorul pomenea despre trinitate poate ca o similitudine a Trinitatii Divine?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote