View Single Post
  #278  
Vechi 22.10.2013, 00:55:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Pentru asta spune la Sfântul Apostol Luca, retoric: "oare când va veni Hristos a doua oară, va mai găsi credință pe pământ?"

Pentru asta spun proorociile stareților ruși, că atunci când va veni Hristos a doua oară, Dreapta Credință, va mai exista doar întro singură Biserică-clădire, în care se va afla un singur episcop drept credincios, un preot dreptcredincios și doar o familie de creștini dreptcredincioși. În rest tot globul va fi căzut în necredință. Atunci se vor auzi trâmbițele îngerilor și va începe sfârșitul lumii vechi, și vor veni cerul nou și pământul nou.

Voi nu luptați împotriva mea, ci împotriva lui Hristos, a Mielului lui Dumnezeu. Împotriva Lui luptați, a Sfintei Treimi.

El spune:

"Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății" - Efeseni 6, 12

Tot Mielul Hristos spune:

"Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc" - Matei 5, 44.

Împotriva cui luptați voi ? Împotriva Mântuitorului Hristos ?

Nu-mi pasă dacă mă osândiți pe mine, și de aș fi ucis, dar îmi pasă că vă pierdeți sufletele, că întunericul vostru nu doar îl acceptați, ci îl și propovăduiți drept lumină.
Nu, luptam impotriva unora care, precum protestantii, iau cateva citate din Scriptura si il considera plinatudinea credintei.
Luptam impotriva unora, au luat viata eterna a crestinismului si au transformat-o intr-un cult al mortii.
Luptam impotriva celor care, precum protestantii, considera ca cine nu le impartaseste viziunea exacta asupra Scripturii sunt niste slujitori ai diavolului(ofensa incredibil de urata pe care sa o adresei fratilor tai credinta, nu crezi?)
Luptam impotriva circumcelionistilor moderni.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu-mi pasă dacă mă osândiți pe mine, și de aș fi ucis, dar îmi pasă că vă pierdeți sufletele,
iti dai prea multa importanta.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Îi tot dați cu pașalâcul. Da, eram pașalâc 200-300 de ani, apoi dacă eram supuși, martiri curați cu inima, ca martirii din coloseumul Romei, orice pașalâc s-ar fi transformat în teritoriu creștin, precum întreg Imperiu Roman a fost transformat în teritoriu creștin. Dar asta nu puteți voi vedea ! Doar sânge și oase zdrobite vedeți, așa cum vor fi și oasele voastre zdrobite, dacă veți continua lupta împotriva Mielului.

Nu vă e scârbă de dorințele voastre de-a ucide alți oameni, sub orice pretext, național, de apărare, etc ?

Doamne miluiește.
da, daca noi, tara ortodoxa, eram cuceriti de otomanii, sigur ii cuceream religios.
Pacat, ca sigur nu au fost alte tari ortodocse pasalace, ca azi, Turcia era plina de biserici.
Lasand ironiile la o parte, otomanii nu erau prosti. Le convenea mult mai mult sa platesti cizia si sa ia ocazionalul pusti sa il faca ienicer, decat sa te omoare,provocandu-si singur revolta interioara.
Tendinte genocidale nu au avut decat incepand cu secolul trecut, si inca le amintesc asta minoritatile etnice.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 22.10.2013 at 01:02:09.
Reply With Quote