Subiect: Biblia Ortodoxa.
View Single Post
  #7  
Vechi 12.02.2010, 20:21:03
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Eu sunt crestin ortodox si vreau sa inteleg foarte bine Cuvantul lui Dumnezeu din Biblia Ortodoxa tocmai pentru a putea sa-i combat pe atei si eretici.De aceea as vrea sa stiu ce inseamna apele de deasupra tariei despre care se vorbeste in capitolul 1 din Facerea:
"Biblia Ortodoxă Facerea Capitolul 1:
6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua."
Ma bucur ca te numesti singur drept credincios, asa cum fac multi pe aici, haide totusi sa fim un pic mai cu picioarele pe pamant si sa ne vedem si tu si eu aceasta dreapta credinta in dreptul Singurului care a avut-o. Ce zici?

Biblia se studiaza pentru a gasi in ea cuvintele vietii vesnice si nu pentru a da in cap cu ea altora. Un bun crestin trebuie sa se roage pentru un ateu si pentru un eretic cum zici tu(in paranteza fie vorba, nu stiu de unde aveti pofta asta de a zice unora eretici, sectari, poate imi spune-ti si mie de unde ati invatat sau cine v-a invatat) pentru ca Dumnezeu sa-i deschida ochii, iar in acelasi timp sa ne rugam pentru noi insine care de multe ori suntem la fel de orbi.

Marturie in fata unui ateu sau necredincios se da prin viata proprie, fie rea, fie buna, si nu prin ceea ce scrie in vreo carte, fie acesta chiar Biblia.

Last edited by almaris; 12.02.2010 at 20:23:19.
Reply With Quote