View Single Post
  #82  
Vechi 29.09.2011, 21:15:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In sine nu este pacat (ar inseamna ca un crestin nu poate trai in Japonia sau China, etc), dar daca ai de ales si o preferi cand traditia locului este inmormantarea, motivele s-ar putea sa fie de cele mai multe ori pacatoase..
Pai care ar putea fi cele mai frecvente motive (inafara de dorinta "arzatoare" a unora, care considera umilitor sa te manance viermii in pamant)
1. nu ai loc la cimitir ( sau ai, teoretic, dar nu au trecut cei 7 ani de la utima inhumare, ca sa il poti accesa)
2. locul de veci e undeva foarte departe, sau decesul nu a survenit in localitatea de domiciliu
3. evenimentul nefast se petrece inopinant si nu a timpul necesar sa faci toate demersurile (succesiuni, deshumari, etc)
4. este mai ieftin (sau cel putin asa cred majoritatea oamenilor, dar eu nu sunt 100% convinsa; o incinerare costa 500 de lei si slujba religioasa 200 de lei, plus atentiile de rigoare, dar sa stiti ca personalul crematoriului din Bucuresti mi-a lasat o impresie deosebit de buna; pe cand in cazul inmormantarii, cineva a avut parte de serviciu religios gratuit si de buna calitate, dar in schimb a avut nesansa ca find luna ianuarie si -10 grade afara, sa-i ceara groparii 1500lei, bashka firma de pompe funebre)
5. paradoxal, chiar daca majoritatea dintre noi iubim si tinem sa pastram cu sfintenie traditiile legate de inmormantare, multa lume nu le agreaza si ar face orice sa le evite; multi spun ca le face rau, ca preotii si personalul din cimitire profita de moment si ii exploateaza financiar, etc.
Deci, in concluzie, ca si motive, o mica parte sunt financiare si obiective, iar cea mai mare parte sunt intr-adevar necrestinesti.
Reply With Quote