View Single Post
  #24  
Vechi 01.02.2017, 22:32:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Question

https://ro.wikipedia.org/wiki/Aparthei
"Apartheidul prevedea segregarea raselor (locuirea separată) iar majorității negre i se interzicea, printre altele, dreptul la vot și libera circulație."

La noi dreptul la vot, cred ca nu il au decat puscariasi.Oare aia sunt oameni liberi???
Ma gandesc daca "printre altele", alea altele, pot fi multe.Citesc chiar acum o carte a alui Gandhi.Omul care l-a lovit era un politist, deci el reprezenta sistemul.
Gandhi era foarte nemultumit si cei de pe langa el de asemenea, ca albii nu ii respectau pe indieni, ii desconsiderau ca si pe negri.Chiar face o remarca ,ca albii nu fac aproape nici o diferenta si ii trateaza tot asa de rau, ca si pe negri pe indieni.Ptr ei (albi) si indienii erau tot un fel de negrii.

Da cazul lui Gandhi este un caz absolut special ,un om profund credincios.Cu o filosofie si credinta foarte profunda care avea drept mijloc principal nonviolenta. Una din formele principale de protest politic, posturile lungi, ajunse legendare la un moment dat.

Sa revin la Nelson Mandela.Consider ca limbajul de "criminal" la adresa lui, este mult prea mult, si la fel nu stiu ce surse folositi, ptr a colecta aceste informatii?Eu cat am citit pana acum, e prima data ca aud ce imi spuneti.De ce spun ca sunt importante sursele:In cartea "Conversatii cu mine insumi " retin ca la un moment dat am citit ca marturisea (Mandela) ca nu crede in Dumnezeu.In Wikipedia scrie ca nu s-a inscris in partidul comunist, datorita faptului ca era crestin(comunisti erau atei).Astea doua se bat cap in cap.
E drept ca Wikipedia din ce stiu este scrisa in mare parte de voluntari, care au adaugat ei din traduceri,carti etc.Dar nu stiu cine ii verifica???...

Uneori lupta devine nepasnica, nu ca ai vrea tu, ci altiicitat tot de la adresa de mai sus https://ro.wikipedia.org/wiki/Apartheid)
"Mișcarea de Conștiență
În anii '70 rezistența contra Apartheidului s-a intensificat. La început s-a manifestat prin atacuri, iar mai târziu prin studenții conduși de Steve Biko. Biko, un student la medicină, a fost principala forță din Mișcarea de Conștiență a Negrilor care lupta pentru eliberarea negrilor, fără violență.
În 1974 guvernul a emis o lege care obliga folosirea limbii afrikaans în toate școlile, inclusiv cele ale negrilor. Această măsură a fost foarte nepopulară deoarece limba afrikaans era considerată ca fiind „o limbă a opresiunii”. La data de 30 aprilie 1976 școlile din Soweto au început o rebeliune. La data de 16 iunie 1976, elevii au organizat un marș care s-a terminat foarte violent, 556 de copii murind datorită gloanțelor trase de poliție, aceștia din urmă răspunzând cu focuri de armă pietrelor aruncate de manifestanți. Acest incident a reprezentat începutul unui val de violențe care s-a extins în toată Africa de Sud.
În septembrie 1977, Steve Biko a fost arestat. A fost bătut de poliție până când a intrat în comă, iar șase zile mai târziu a murit. Moartea sa a reprezentat un semnal de alarmă pe plan internațional. În urma unei sentințe judecătorești nimeni nu a plătit pentru această crimă, chiar dacă Societatea Medicală din Africa de Sud a afirmat că Briko a murit din cauza bătăii primite și a lipsei de îngrijiri medicale"
Bilko lupta fara violenta, dar nu i-a folosit.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote