View Single Post
  #4908  
Vechi 12.10.2019, 19:16:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit în audiență sâmbătă, 12 octombrie 2019, o delegație elenă, condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Nectarie, Mitropolit de Corfu, Paxos și insulele Diapontice, aflată în drum spre Iași, unde va participa la manifestările dedicate sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva. Cu acest prilej, oaspeții din Grecia au adus în Capitală, spre închinare, mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei, făcătorul de minuni.
Racla cu mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei, făcătorul de minuni, a fost așezată sâmbătă, spre închinare, în baldachinul special amenajat de pe Colina Bucuriei, lângă Catedrala Patriarhală, spre bucuria credincioșilor din capitala țării.
În Salonul „Sfinții Români” din Reședința Patriarhală, delegația elenă a fost primită de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, care a adresat un cuvânt în care a subliniat faptul că prin sfinți Bisericile Ortodoxe surori se întăresc în comuniunea lor spirituală. „Am primit o binecuvântare deosebită prin aducerea pentru șapte ore a moaștelor Sfântului Spiridon al Trimitundei, mare ierarh făcător de minuni și mare apărător al credinței ortodoxe la Sinodul I Ecumenic. Suntem recunoscători lui Dumnezeu și Înaltpreasfinției Voastre pentru această binecuvântare. Știm că vă așteaptă zeci de mii de pelerini la Iași, unde Sfântul Spiridon al Trimitundei se va întâlni cu Sfânta Cuvioasă Parascheva din Epivata Traciei, un sfânt din secolul al 4-lea, cu o sfântă din secolul al 11-lea. Așa vedem cum, prin sfinți, Bisericile noastre surori se întăresc în comuniunea lor spirituală. Vă dorim drum binecuvântat până la Iași și vă rugăm să transmiteți pelerinilor prezenți acolo binecuvântarea și prețuirea noastră, ca delegat patriarhal. În București avem 24 de biserici care poartă hramul Sfintei Cuvioase Parascheva, inclusiv Paraclisul din Reședința Patriarhală”, a precizat Patriarhul României.
În continuare, Înaltpreasfințitul Părinte Nectarie, Mitropolit de Corfu, Paxos și insulele Diapontice a mulțumit Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru primire și ospitalitate. „Sunt tare fericit că astăzi am avut posibilitatea să mă întâlnesc cu Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Am avut parte de această întâlnire și comuniune frățească și spirituală pe care o așteptam de foarte mult timp. Patriarhul României este cu adevărat o rază a Ortodoxiei, nu doar a Ortodoxiei din România, ci a Ortodoxiei din întreaga lume. În timpul arhipăstoririi Sale, constatăm că Biserica Ortodoxă Română a fost reorganizată și s-a reînnoit, iar acest lucru s-a întâmplat cu ajutorul tinerilor și credincioșilor români. Bunăvoința și ospitalitatea Preafericirii Sale s-a reflectat în această întâlnire pe care am avut-o. Aflarea noastră la București în aceste zile este o oprire în drumul nostru către Iași și am adus în Capitala României, pentru câteva ore, mâna Sfântului Ierarh Spiridon”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Nectarie.
La final, a fost intonat troparul Sfântului Ierarh Spiridon în limbile română și greacă.
După întrevederea cu Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, la Reședința Patriarhală, delegația elenă a plecat la Iași, unde va duce racla cu cinstitele odoare, spre închinarea credincioșilor care vor participa în aceste zile la sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva.
Racla cu mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei, făcătorul de minuni, va ajunge în această seară - 12 octombrie, la Iași, unde va rămâne spre cinstire până marți, 15 octombrie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote