View Single Post
  #5  
Vechi 31.12.2014, 12:36:49
Daniel 21 Daniel 21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2014
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri si ca v-ati pierdut putin timp si cu mine.
Il voi intreba pe parinte. Cred ca acum este cam ocupat dar sper ca isi va face putin timp si pentru mine. Voiam doar sa stiu cate ceva inainte. Nu vreau sa isi piarda timpul cu mine (este destul de ocupat) si, in final, sa primesc un raspuns de genul "Trebuia sa urmezi un seminar teologic".
Si eu sper ca am inteles ce inseamna sa fii preot, daca va fi dupa voia Domnului sa ajung preot. Daca, totusi, nu am inteles, cu siguranta nu ma va lasa sa ajung preot. Insa nu vreau sa studiez Politehnica, de exemplu, si apoi sa regret fiindca nu am incercat sa dau la Teologie. Cum a spus si crinrin, merita studiata macar pentru a invata mai multe despre Dumnezeu. Stiu ca nu toti care termina Teologia ajung preoti.
Eu vreau doar sa stiu daca e nevoie de cunostinte anterioare. Am vazut ca in seminarele teologice se studiaza latina, greaca, dogmatica, Vechiul si Noul Testament si multe alte materii care in liceele obisnuite nu se studiaza. Si nu vreau sa raman cu o gramada de restante din cauza asta. Mai bine nu dau deloc. Ma gandeam ca poate e cineva de pe forum la Teologie si are vreun coleg in situatia mea si voiam sa stiu daca se poate descurca sau nu.
Reply With Quote