View Single Post
  #4  
Vechi 09.02.2015, 17:52:33
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Hristos spunea catre farisei: "Imparatia Cerurilor este in voi". Eu am simtit multe la viata mea. Acum, intrebarea mea este: cum simtim Imparatia Cerurilor din noi?
Imparatia Cerurilor din noi este tot ceea ce exista - vazut insa cu un ochi curat.

Nu este o lume separata de aceasta existenta.

Imparatia Cerurilor este o integralitate existentiala, fara margini si cuprindere, in care Dumnezeu este simtit a fi pretutindeni, este "vazut apofatic" peste tot.

Caci Imparatia Cerurilor este, de fapt, Trupul Sau infinit.

Ochiul curat strabate existentele fara contact, fara obstructie. Oriunde este slobod, nu i se opune nicio rezistenta.

Omul, in Imparatia Lui Dumnezeu, nu-si simte prezenta limitata la o anumita locatie. Ci se simte impreuna cu Dumnezeu, simultan peste tot.

O co-prezenta ubicua.

Nicio existenta nu este exclusa. Toate sunt circumscrise, sunt simtite ca parte a Adevarului, ca manifestare a Adevarului.

Insa pentru aceasta, omul vechi trebuie sa moara - mistic - impreuna cu Hristos pe cruce.

Omul nou pastreaza doar continuitatea constiitei de sine, caci in rest devine sub toate celelalte aspecte o alta Fiinta.

- cu fiintare, intelegeri, manifestari si puteri inconceptibile noua celor legati de cele ale pamantului.
__________________

Reply With Quote