Subiect: Calugaria alba
View Single Post
  #25  
Vechi 16.04.2007, 17:20:46
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

ory, grea tema ridici, mi-e si frica sa vorbesc. Cine intra in cinul manastiresc, sau cinul ingeresc cum se mai spune si nu fara temei, se leapada de lume si de amagirile ei si se daruieste lui Hristos trup si suflet. A iesi (fugi) din manastire este ca si cum te lepezi de Hristos, daca viata cea curata dar grea din manastire nu ti-a placut nu stiu liniste unde vei gasi. Banuiesc ca mai degraba si preotilor le este frica sa abordeze prea indeaproape subiectul acesta foarte delicat, tocmai ca fiind oameni sa nu cumva sa greseasca. Nici eu nu stiu ce as putea face. Poate undeva este o invatatura lasata de la vreun sfant parinte, ca nu cunosc asa bine subiectul, dar tare mi-e teama ca nu va fi deloc blanda cu cei care au dezertat din prima linie a luptei cu diavolul. Intrarea in manastire sa se faca cu multa intelepciune, Va_iubesc (Elena) a spus bine undeva ca trebuie sa fii deja calugar in inima ta cand intri in manastire. De buna-seama ca nu tuturor le este data calugaria, de aceea bine este sa ne cunoastem limitele ca oameni, sa nu ne lasam inselati de satana, ca uite cum cadem in pacate grele si cine poate sti cum le vom spala? Sa ne intrebam gandurile de unde sunt, ca nu orice intentie buna are si un sfarsit bun. Multa lume intra in biserica, pe unii ii aduce satana, multa lume se roaga, dar se roaga fara cainta, in duhul mandriei hranit de diavol. La acestia satana nu bate razboi, ba chiar ii incurajeaza ca stie ca ai lui vor fi. Asa si cu mersul la manastire, te incurajeaza daca vede ca ai ganduri, caci te stie nepregatit si apoi nu poti tine ce ai fagaduit. Este tot o mandrie cumva si aceasta cu mersul la manastire, caci inainte trebuia sa se ceara sfat si chibzuinta si cativa ani de ucenicie, poate 3, poate 7, si asa se mai gandea omul daca se foloseste sau nu. Voie sa te razgandesti ai, toate le putem aici pe pamant, pana si sa hulim, dar oare cine poate crede ca la manastire va fi mai usor? Mult primesti in dar, mult ti se cere. satana bate razboi, ori ce-si inchipuie cineva ca e acolo? Vin gandurile, vin greutatile, ba te doare capul, ba spatele, ba fratele cutare are ceva cu tine, ba staretul te "nedreptateste", ba tu faci muncile cele mai umile, ba nici sa dormi nu te lasa, ori ce-ti inchipui? De are cineva tarie in credinta trece examenul si vine lumina intelepciunii, cine e grabit la manastire, grabit va fi si la plecare.
Nu am raspuns ce va fi cu cei care au plecat, nu stiu, dar nadejde la mila Domnului trebuie sa existe, insa ... cainta avem?
Reply With Quote