Subiect: Cei 12 apostoli
View Single Post
  #1  
Vechi 29.02.2012, 12:51:09
chujo30 chujo30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2011
Locație: tokyo
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Cei 12 apostoli

In acesta perioada se citeste Canonul Mare al Sfantului Parinte Andrei Criteanul Ierusalimiteanul si se gastete acest pasaj care mi-a atras atentia (tin sa preciez ca am mai gasit acesta formulare si in alte rugaciuni dar nu imi aduc aminte unde anume si de aceea nu le aduc in discutie)
"Apostolii, cei 12 de Dumnezeu alesi , aduceti acum rugaciune lui Hristos, ca sa trecem toti curgerea postului savarsind rugaciuni cu umulinta si savarsind virtutii cu osardie; ca in acest chip sa ajungem sa vedem Invierea cea slavita a lui Hristos Dumnezeu, slava si lauda aducand"

Sunt mai multe pasaje care se adreseaza Apostolior dar nu le scriu dar doresc sa va intreb pe cei care stiu catre care Apostoli se face referire deoarece Iuda Iscarioteanul care L-a vandut pe Iisus s-a spanzurat si nu cred ca este bine sa ne rugam la dansul sau este vorba despre ucenicul urmator care in Fapte se arata ca locul lui Iuda a fost luat de Matia dar unele voci spun ca locul lui Iuda a fost luat de Pavel
Sau daca are cineva o alta explicatie de ce unele rugaciuni se adreseaza celor 12 Apostoli poate le impartasiti si mie
Stiu ca rolul lui Iuda Iscarioteanul a fost unul important deoarece daca nu il vindea pe Iisus Hristos poate istoria mortii Lui se schimba oarecum dar nu cred ca este bine sa fie adus in discutia noastra cu Dumnezeu ca rugaciunea asta este pana la urma o discutie care o ai cu Dumnezeu si cu Sfintii pe care ii rugam sa se roage pt noila Dumnezeu sa ne mantuiasca
Reply With Quote