Subiect: Liberul arbitru
View Single Post
  #7  
Vechi 16.05.2011, 12:57:37
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow O simpla opinie (protestanta)

Citat:
Īn prealabil postat de diador Vezi mesajul
citind pilda zilei de azi mi-am luat inima in dinti si m-am gandit sa va adresez aceasta intrebare:daca drumul vietii ne este mai dinainte stabilit unde mai este alegera noastra?
Citit cele scrise de Apostolul Pavel,in Epistola catre Efeseni,ca sa va lamuriti.

Planul divin

Autorul: ,,Binecuvantat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, care ne-a binecuvantat cu tot felul de binecuvantari duhovnicesti, in locurile ceresti, in Hristos"
Scopul+actiune:,,In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui"
Cauza+actiune: ,,dupa ce, in dragostea Lui,ne-a randuit mai dinainte sa fim infiati prin Isus Hristos, dupa buna placere a voii Sale".
Finalitatea:,,spre lauda slavei harului Sau pe care ni l-a dat in Preaiubitul Lui."
Care este logica la toate aceste aspecte : ,,caci a binevoit sa ne descopere taina voii Sale, dupa planul pe care-l alcatuise in Sine insusi, ca sa-l aduca la indeplinire la implinirea vremurilor, spre a-Si uni iarasi intr-unul, in Hristos, toate lucrurile: cele din ceruri si cele de pe pamant.

Efectul uman

Ce inseamna asta pentru noi: ,,In El avem rascumpararea, prin sangele Lui, iertarea pacatelor, dupa bogatiile harului Sau pe care l-a raspandit din belsug peste noi, prin orice fel de intelepciune si de pricepere;
Care este efectul pentru noi si ce avem de facut: ,,In El am fost facuti si mostenitori, fiind randuiti mai dinainte, dupa hotararea Aceluia care face toate dupa sfatul voii Sale, ca sa slujim de lauda slavei Sale, noi, care mai dinainte am nadajduit in Hristos."
Cum lucreaza,drept consecinta, Credinta in noi: ,,Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit si care este o arvuna a mostenirii noastre, pentru rascumpararea celor castigati de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui."

Last edited by Scotland The Brave; 16.05.2011 at 13:01:09.
Reply With Quote