View Single Post
  #24  
Vechi 10.04.2013, 12:53:37
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa Henry M. Morris ( + Convenția Baptistă din Sud/SUA și Sinodul din Missouri al Bisericii Luterane =Creationismul stiintific) si Kent E. Hovind (Independent Baptist), discutati si apreciati pe topicul despre Evolutionism, (Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului!) a venit randul lui Bronisław Wildstein (cu un articol extrem de interesant).

Vreau sa subliniez si va rog frumos (daca se poate) sa nu-mi rastalmiciti vorbele: in aprecierea unor lucrari (beletristice, stiintifice , de arta etc.) n-am facut si nici nu fac diferentieri in functie de neam, rasa, religie, orientare politica etc.

Dar, de obicei, pe forumul crestin ortodox exista si o atitudine, daca nu directa, macar tangential rezervata/agresiva fata de scrieri/ lucrari etc. ale „ereticilor”, ateilor, evreilor, masonilor etc.

Sa inteleg ca nu mai e o problema sa citezi din operele celor de alte credinte?

Intreb pentru ca, atunci cand o colega de forum a facut „GRESEALA” sa posteze un articol de pe un site (cred ca) adventist, intr-o problema fara implicare religioasa, (”Cum ii afecteaza pe barbati imbracamintea colegelor” mesaj 160, http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=16024&page=16 ) in urmatoarele mesaje-raspuns (cca.10, cel putin) a fost o reactie extrem de dura: toata lumea s-a inflamat ca doamna Anca a citat/postat de pe un site eretic.

Si atunci, in mod firesc poti sa te intrebi (eu cu siguranta intreb): de ce putem sa citam din Bronislaw Wildstein (ar fi si pacat si o pierdere sa n-o facem pentru ca este o gandire absolut scanteietoare si un condei ascutit si un cuvant care taie in carne vie) sau din Kent E. Hovind sau Henry M. Morris?

Deci: daca interesele coincid, aceste lucrari/acesti autori merita atentia cuvenita si respectul cuvenit?
Reply With Quote