View Single Post
  #17  
Vechi 05.02.2009, 13:03:00
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sora mea e mai bine sa ii cerem Sfantului Nectarie RABDARE IN SUFERINTA pt ca rabdarea ne aduce umilinta si ne tine in SMERENIE, apoi ne INTARESTE CREDINTA si dragoste de a ne PURTA CRUCEA asa cum Insusi Hristos a facut-o, dar si Bineplacutul Sau Sfantul NEctarie! Cat a mai suferit, dragutul... Dar niciodata nu a zis sa il scape Dumnezeu de suferinta, ci in ea si-a castigat CUNUNA pt rabdarea sa, a castigat SMERENIA, a castigat DRAGOSTEA pt aproapele... a castigat SFINTENIA!!! O maica din PAteric spunea: "Doamne da-mi RABDARE in razboaie (ispite)!" sau o alta maica care s-a chinuit cu ispitele 13 ani cu patima desfranarii, asa zicea: "Doamne nu Iti cer sa imi ridici ispita, ca fara de ea nu ma mai mantuiesc, ci numai intareste-ma sa o pot duce sa nu cad in ea ca sa ma fac de ras necuratilor demoni, ci da-mi rabdare!" Nu stiu daca mai pot sa adaug ceva, decat ca SUFERINTA IMPREUNA cu HRISTOS duce la IERTAREA PACATELOR si la dobandirea IMPARATIEI CERURILOR!!!! AMIN!!!
Fii Binecuvantata!!!
Mare adevar in ce spui tu, draga George, dar cati dintre noi am ajuns la acel nivel spiritual in care sa cerem de la Hristos boala si suferinta??? cati????oare nu ne grabim noi mereu sa cerem sanatate??? Sa nu uitam vorbele Sfantului Nectarie:[SIZE=3]" [SIZE=2]Boala nu ingaduie celor care nu sunt desavarsiti sa sporeasca.Ai nevoie de sanatate ptr lucrarea duhovniceasca.Sa stiti ca daca cei care nu sunt desavarsiti si se pogoara in arena sa lupte, nu au sanatate,vor fi biruiti din lipsa de putere, caci le va lipsi puterea morala care ii intareste pe cei desavarsiti.[/SIZE][/SIZE][SIZE=3]Pentru cei care nu sunt desavarsiti, sanatatea este carul care il poarta pe atlet pana la sfarsitul luptei" [/SIZE]
Reply With Quote