Subiect: Subcultura Goth
View Single Post
  #33  
Vechi 15.05.2010, 13:46:17
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Cum trebe sa plec intr-o vacanta de vreo 2 saptamani, banuiesc ca asta este ultimul raspuns pe care pot sa-l mai dau la acest topic deocamdata. Daca cineva doreste insa sa-mi mai comunice ceva, poate oricand sa-mi trimita mesaje ca nu ma supar si astfel poate n-am sa uit ca sunt dator cu un raspuns si aicea.

Crysis, micuta incursiune in istorie pe care ai facut-o este foarte adevarata si interesanta, insa in ceea priveste medievalul si romantismul din muzica gothic, cred ca am pus deja punctul pe I, intrucat am explicat ca medievalul si romantismul caracteristic artistilor goth vine tocmai din faptul ca muzica, inclusiv arta goth este intim legata de simbolistica anumitor credinte pagane, care s-au sters ca praful, uitate in negura vremii, dar pe care gotherii incearca prin muzica si arta specifica lor sa le resusciteze.

Vad ca o tot dai exemplu pe Sharon den Adel, dinauntrul tentatiei (Within Temptation). Cum am asultat cam tot ce este rock din "70 pana astazi nici aceasta formatie nu mi-a scapat, n-am fost niciodata fan inveterat dar ma rog. Sharon ca artist, intrucat a demonstrat ca e demna de titlul de soprana (acesta este statul ei de artist canto), pe langa rock facand si acea melodie dance, de care vuia posturile de muzica la un moment dat "In and out of love" parca asa se chema, merita tot respectul. Un adevarat artist in ale muzicii nu se plafoneaza la un singur gen muzical, tot asa cum si actorii de renume nu joaca intr-un singur gen de filme. Din punctul asta de vedere, toata stima.

Hai insa sa analizam un pic cum stau lucrurile cu Within Temptation. Nu stiu daca, pe langa ati clati ochii cu fizicul dragalas a lui Sharon, ai simtit vreodata nevoia sa asculti un pic si versurile unor melodii precum Dark wings, Aquarius, Ice Queen, Forsaken sa vezi ca sunt pline cap cu subintelesuri si trimiteri la religii pagane. Uite fa o mica analiza pe text si fii sincer cu tine, cantareste un pic cat ti se pare ca-i inspiratie divina si cat e inspiratie demonica in acele melodii, sau pur si simplu sa spunem inspiratie umana, desi versurile sunt pline de motive si simbolism ce se leaga de credinte nu tocmai crestine. Nu zic ca artistii in sine sunt rau intentionati, sau constientizeaza ce fac, dar ei abordeaza stilul muzical metal gothic, iar acest stil la asta se rezuma, asta-l defineste, dupa cum am tot spus.

Apropo spuneai la inceput ca ar fi de credinta protestanta, numele Sharon este evreiesc si folosit in randurile lor, den Adel cu atat mai mult. Apropo, cand mai ascultam si eu rock la greu, aveam un prietenar care se dadea in vant dupa aceasta formatie si-mi aduc aminte ca pe un site am gasit un interviu, unde printre altele, Sharon era intrebata daca stilul ei de a se vestimenta tine de gothic, iar Sharon imi aduc aminte ca a replicat ceva de genul: nu, deoarece prefera sa aiba propriul stil, vestimentatia abordata pe scena fiind cu totul altceva. Deci imaginea pe care ai postat-o la inceput nu este reprezentativa pt moda gothic. Desigur nu trebuie sa ma crezi pe cuvant cauta si convinge-te si singur.
Reply With Quote