View Single Post
  #770  
Vechi 22.04.2015, 12:24:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intelege omule, ca Dumnezeu nu e atat de redus nici intelectual nici sufleteste ca tine.

Ceea ce la om e cu neputinta (chiar si la nivelul priceperii macar) la Dumnezeu este cu putinta.
Nu dragul meu, ecumenist eretic, nu eu trebuie să înțeleg, CI TU !

Dumnezeu NU A PUS ÎN BIBLIE DE PROST (Doamne iartă-mă) atâtea versete, care arată clar că niciun eretic nu se va mântui, dar mai ales un ateu sau păgân.

Sfinții Părinți, peste care a fost SFÂNTUL DUH, NU DE PROȘTI (Doamne iartă-mă), au scris atâtea învățături și tratate (dintre care tu nu ai citit decât extrem de puțin, pentru că ești lup în piele de oaie) și care spun clar că ERETICII NU SE VOR MÂNTUI !

Au mințit Sfinții Părinți?
Răspunde, te rog.
Au mințit?
Mint versetele?
Sau alegem, în stil protestant, doar ce ne place nouă, iar ce ne deranjează, trecem cu vederea.
Răspunde-mi te rog.

Ceea ce la oameni este cu neputință, la Dumnezeu este cu putință, mă gândesc că ai citit tâlcuirea la acest verset, altfel, nu ai vorbi, nu? Logic, firesc...
Știai deja că se referă la tâlharul de pe cruce, care a devenit tainic, creștin adevărat, în ultimele sale minute de viață.
Iar azi, când hotarele Adevărului față de minciună au fost puse atât de temeinic, ca nici un orb să nu rătăcească, creștinii aceia numiți creștinii adevărați, sunt singurii azi rămași pe pământ, numiți și ortodocși.

Înafara Bisericii, care e Una, nu are rost să spun Biserica Ortodoxă, ci doar Biserica, că e Una, deci înafara Bisericii, nu există mântuire.

TREZIȚI-VĂ !

Citiți din Sfinții Părinți și TREZIȚI-VĂ !

Altfel, eretici ecumeniști fiind, cea mai mare erezie, NU VĂ VEȚI MÂNTUI !

TREZIȚI-VĂ !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia