View Single Post
  #918  
Vechi 27.04.2015, 15:32:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, anita, ai înțeles minunat, dar parțial, nu întreg.

În candele, sunt cele 3 ingrediente fără de care nici un om de pe pământ nu dobândește Împărăția Cerurilor: dreapta credință creștină fără erezie, faptele bune ale credinței, și harul Duhului Sfânt, trimis de la Tatăl, de Fiul, ca să ne ducă la Tatăl.

Faptele acelea ale oamenilor, nu sunt spre mântuire dacă nu au credința care să aducă harul. Viața morală a unui ateu, care dă de mâncare la săraci, nu îl mântuiește.
Întocmai că știm pre bine cine se mântuiește și cine nu. În Biblie ne este prezentată clar, calea spre mântuire, o știm, o cunoaștem, dacă vrem o trăim sau nu. Acele 3 ingrediente, le explică Sfinții Părinți. Acelea sunt calea spre mântuire. Sunt greu de împlinit, dar nu imposibil.

Să continui să citești din Sfinții Părinți și să asculți de duhovnic, care te îndrumă la citit și la mântuire.

Cere binecuvântare și citește. Și nu te teme de nimeni și nimic, decât de Dumnezeu.
Demonii vor căuta prima dată să te seducă, apoi să te înspăimânte, să nu-i crezi.

Hristos a înviat.
Eu am inteles ca faptele credintei se refera la tot ce presupune o viata de crestin ortodox: post ,spovedanie ,sfanta impartasanie ,rugaciune ,participarea la sfintele slujbe ,milostenii ,deci se intelege ca aceia care traiesc asa il marturisesc pe Hristos.
Dar sa afirmi ca fericitul Augustin nu se va mantui mi se pare o exagerare .

Last edited by anita; 27.04.2015 at 15:46:48.