Subiect: Povesti cu talc
View Single Post
  #33  
Vechi 18.09.2008, 14:14:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iesind cu alta femeie
De putin timp in urma am inceput sa ies cu alta femie,in realitate,aa fost ideea sotiei mele.....
-Stiu ca o iubesti!imi spuse intr-o zi luindu-ma blind de mina!
-Viata e scurta,daruieste-i putina bucurie si ei!
Am privit-o uimit fara a intelege ce voia de la mine
-Dar eu te iubesc pe tine,cum imi ceri una ca aceasta?
-Stiu dar,o iubesti si pe ea asemenea.
Cealata femeie despre care imi vorbea sotia mea era mama.vaduva de ceva ani avindu-ma doar pe mine in orasul acela dar pe care o vizitam foarte rar din cauza serviciului si a familiei.
In seara urmatoare am trecut pe la ea si i-am spus ca la sfirsitul saptaminii vom iesi impreun la restaurant si la un film.M-a privit mirata caci nu mai facusem niciodata o astfel de invitatie.Pentru es un astfel de comportament era sem de veste rea.
-Nu mama nu s-a intimplat nimic,vreau doar sa petrecem o seara impreuna.
Plecind de la serviciu spre casa mamei in ziua hotarita ma simteam nervos caci nu eram obisnuit sa fac aceasta,dar ajuns in fata casei ei,in seara de toamna am vazut-o imbracata cu vechiul palton cu parul coafat si cu rochia de la nunta noastra, invaluita parca intr-o lumina nefireasa asemenea unui inger, si enervarea mi-a trecut ca prin minune.
Cind am intrat in restaurantul luxos cu ea la brat mi-a soptit emotionata la ureche
-Ma simt parca as fi Prima Doamna a tarii!!
I-am citit meniul caci ea nu mai vedea aproape de loc.
Am vorbit,am depanat amintiri,ne-am simtit minunat iar filmul nu l-am urmarit caci mereu aveam ceva sa ne spunem.La despartire mi-a spus:
-Data viitoare ies cu tin daca ma lasi sa te invit eu.Am sarutat-o pe frunte si i-am spus ca o iubesc.
Dar....nu avea sa mai fie o data viitoare caci peste citeva zile mama a murit de infarct.

Dupa citeva saptamini am primit un plic de la rstaurantul unde cinsem cu mama in seara aceea:"Cina pentru doua persoane platita anticipat-stiam ca nu voi mai fi,am platit pentru tine si sotia ta,nu vei putea niciodata intelege ce a insemnat pentru mine seara in care m-ai scos in oras.Te iubesc-Mama"

Atunci am inteles cit este de important sa spui la timp "te iubesc"si sa daruiesti fiintelor dragi putin din timpul tau.
Nimic in viata ta nu este dupa Dumnezeu mai important decit familia.
Daca mama ta mai traeste mergi chiar acum si fa-i o bucurie spune-i macar ca o iubesti, daca s-a mutat intre cei drepti pune-i pe mormint o floare!
Mine s-ar putea sa fie tirziu,iesi azi cu alta femee!!!!!

Reply With Quote