View Single Post
  #30  
Vechi 17.10.2008, 20:16:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am vrut sa postez atunci cind au intervenit problemele de rearanjare a forumuli,dar nu am reusit,asadar voi relua ideea de atunci.
Invatatura crestina cuprinde tot ce este necesar bunei functionari a societatii.oare sunt demodate legile si invataturile din Noul Testament?
Oare de unde am putea invata rabdarea,intelepciunea cumpatarea,iubirea si sacrificiul daca nu din Vietile Sfintilor?Daca noi suntem un popor ortodax iar biserica se afla in topul celor mai credibile institutii ale statului de ce trebuie neaparat sa fim "europeni"si nu...romani,crestini ortodoxi?
Poate sunt idealista dar,imi imaginez o societate in care politicianul sa fie si un traitor al credintei.Este oare este posibil?
Europeni trebuie sa fim, nu ne putem izola economic si nu numai. Izolati am fost din 1978 pana in 1989 si am ajuns unde am ajuns! Ortodocsi, am fost, suntem si asa vom muri. Politicienii pot fi traitori de credinta in particular, dar in general politica isi schimba fata precum cameleonul si ea insasi politica poarta multe masti intr un teatru fara de sfarsit. Asa este, ea, politica nu numai aici , ci peste tot in lume. Politicianul luat ca individ separat, poate fi un bun crestin si cu frica de Dumnezeu, dar are multe de spus la fiece spovedanie, pentru ca el politicianul prin insasi "meseria"are in spate , interese de partid si nu numai. El in asta meserie, nu-si apartine ca persoana, el apartine altor si altor grupuri de interese, grupuri subordonate altor interese.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote