View Single Post
  #1964  
Vechi 09.10.2017, 09:26:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

-Părinte, noi nu ne mai botezam copilul, vrem să crească, să înțeleagă și să-și aleagă singur dacă vrea să se boteze!"
Da, am stat și i-am ascultat, m-am uitat un pic la ei și m-am gândit că probabil că nu aud bine.. odată ce le-a venit o asemenea înțelepciune... Și le-am explicat:
"-Zămislirea în pântecele femeii se face de către puterea Duhului Sfânt, nu de spermatozoidul tău! Sunt mii de oamneni care sunt sterpi și nu pot face copii și se roagă la Dumnezeu și apoi au copii! Asta ca tu să înțelegi, că nu numai actul de procreare crează ființa din pântecul mamei, ci și harul Duhului Sfânt. Așa cum spune și Psalmistul David: "Din pântecele maicii mele, de acolo m-am aruncat către Tine, Tu m-ai închegat ca brânza și m-ai țesut ca pânza și m-ai pus în cele mai adânci ale pământului." Adică un loc ascuns, în pântecele mamei, unde nu știe nimeni. Lucrul ăsta s-a crezut până în zilele noastre, pentru că în momentul în care lumea s-a modernizat, au învățat medicii să pătrundă acolo, în măruntaiele omului și să-l tragă pe prunc afară și să-l ucidă!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote