View Single Post
  #11  
Vechi 07.09.2011, 14:18:20
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
1. Cum asa? Chiar asa crezi sau nu ai gasit cuvintele potrivite? Cum sa faca Domnul Iisus Hristos magie?

2. Deschis la minte.. ei, ei,.. om fi unii mai .. inchisi la minte, asta nu inseamna fanatism, dar macar sa nu ne lasam inselati!
Poate nu m-am exprimat ok, dar eu ziceam din punctul de vedere a unui Mag, asa se numeau minunile lui Iisus.

In legatura cu fanatismul chiar aseara m-a oprit o batrana pe strada sa imi zica despre credinta, etc si ca daca nu cred in cuvantul lui Iisus sunt pagan. Eu chiar cred in cuvantul lui Iisus si in Iisus si venirea lui, doar ca eu ii spuneam filosofie, si cand i-am zis ca accept filosofia Lui, a spus ca sunt pagan. Eu i-am zis ca da in fanatism si ca pana la urma toate religiile lumii cred intr-un Dumnezeu pe care il numesc altfel dar se manifesta de cele mai multe ori la fel. Si chiar m-a deranjat sa vad ca orice credinta era negata si clasificata ca paganism. Daca de exemplu nu am oportunitatea sa ma nasc ortodox ( zic ortodox deoarece din cate am experimentat are printre cele mai puternice slujbe daca preotii se implica trup suflet) sunt pagan ( impropriu spus, dar folosesc limbajul batranei)? Desi poate ma incred foarte foarte mult in zeul meu...
Reply With Quote