Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #10  
Vechi 08.10.2012, 23:27:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Poate ca gresesc, dar eu nu vad ca punctul central al Sf. Liturghii este Sf. Euharistie. Eu vad importante toate elementele, ca asa nu mai stau la restul slujbei, ma duc numai la sfarsit, la Sf. Impartasanie.
Pt mine cheia intregii liturghii este impartasirea cu Trupul si sangele Domnului.Asa a fost la primii crestini,asta a fost reintalnirea lor cu Hristos dupa ce il vazusera viu printre ei.
Asta a fost fagaduinta duhului lui Dumnezeu ,caci Dumnezeu da duhul sau numai prin trupul lui Hrisots.
Fara a gusta Trupul Sau, oricata intelepciune si pricepere am avea ,nu putem sa primim harul lui Dumnezeu.
Liturghia e frumoasa si plina de simboluri. Dar toate acestea sunt doar o pregatire a impartasirii cu Trupul Sau.
Toata intelpciunea si priceperea palesc in fata acestei infricosate Taine , atunci cand atat de simplu, printr-o simpla inghititura,Dumnezeul cel fara margini,se salasuieste in noi ,prin chipul jertfei.
Intreaga liturghie e ca o pirmaida care duce catre acest unic moment ,unirea materiei cu Dumnezeu.
Reply With Quote